Przejdź do treści

Polak odnalazł nową kandydatkę na drugą Ziemię!

Polski miłośnik astronomii, Gabriel Murawski, członek oddziału PTMA Białystok po raz kolejny zaskakuje! Tym razem młodemu astronomowi amatorowi udało się znaleźć kandydatkę na drugą Ziemię w projekcie Zooniverse - Exoplanet Explorers!

"Kolejny dzień poszukiwań w projekcie Exoplanet Explorers. Ciągle dochodzą kolejne kandydatki (jest ich już 55!), ale przykuła moją uwagę jedna (nr 2), którą znalazłem 16 kwietnia 2017 roku. Postanowiłem wstawić ją na forum Zooniverse, aby inni dokonali jej analizy. No i coś mamy - kolejna kandydatka obiegającą czerwonego karła. Jednak jest to niezwykła kandydatka na planetę. Sonda Kepler wykryła ją podczas kampanii nr 4 w misji K2.

Obiega gwiazdę o oznaczeniu EPIC 210693462 (o jasności 13.87 mag) leżącą w konstelacji Byka, w osi rektascensji równo z Plejadami, a w deklinacji - z Hiadami (można więc wyobrazić sobie, że tworzą taki trójkąt prostokątny na niebie). Spadek jasności na skutek tranzytu wynosi 0,00145 magnitudo (niestety, niedostępne amatorsko).

Na podstawie B-V gwiazdy można było określić jej promień, który wynosi 0,312 promienia Słońca. Łącząc te dane możemy wyliczyć promień naszej potencjalnej planety pozasłonecznej: około 7.900 kilometrów, a więc niewiele większa od Ziemi i jest skalista!

No ale o co chodzi - na podstawie okresu orbitalnego (31.39208 dnia) określono, że znajduje się idealnie w ekosferze.

Wskaźnik ESI (Earth Similarity Index) wynosi aż 0.98! Użytkownik w EE o nicku Cabbink wyznaczył temperaturę na 309K (36°C) przyjmując istnienie atmosfery podobnej do ziemskiej oraz 282K (9°C), gdyby jej nie było.

Dlatego, gdyby teraz potwierdzono istnienie tej planety, to zostałaby dopisana do listy planet nadających się do życia" - powiedział Gabriel Murawski z PTMA Białystok.

Trzymamy kciuki za potwierdzenie odkrycia i zachęcamy innych do włączenia się w poszukiwania drugiej Ziemi!

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Porównanie wielkości Ziemi z EPIC 210693462. Źródło: Courtesy of the ESO/M. Kornmesser

Reklama