Przejdź do treści

Polka dowodzi 39. misją w Habitat Marte

Misja DEMETER

14 maja br. wystartowała 39. misja w Habitat Marte w Brazylii. Dowodzi nią Polka – Agnieszka Elwertowska. W misji zdalnej, nazwanej DEMETER, bierze udział 7 osób z 6 krajów. Jej zakończenie planowane jest na 18 maja. 

14 maja 2020 r. wystartowała kolejna zdalna misja w Habitat Marte w Brazylii. Misją dowodzi Polka z Gdyni, Agnieszka Elwertowska. W poprzedniej misji – nazwanej HESTIA – zrobiła na organizatorach tak dobre wrażenie, że zaprosili ją do 39. misji i powierzyli jej funkcję komandora (dowódcy).   

Pozostali członkowie misji to trzy kobiety: Ruvimbo Samanga (Zimbabwe, dyrektor wykonawczy), Anne Agi (Nigeria, kierownik naukowy) i Eva Blaisdell (USA, badacz) oraz trzech mężczyzn: Julio Rezende (Brazylia, zastępca dowódcy), Ahmed Abdi (Somalia, główny inżynier) oraz Davi Souza (Brazylia, badacz). Trzy osoby z tej drużyny brały udział w 37. misji. 

Misja 39. nazwana została DEMETER (nazwę i logo misji wymyśliła Agnieszka Elwertowska) - od greckiej bogini urodzaju, płodności ziemi, rolnictwa oraz zbóż. Jest ona podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że został lepiej dopracowany powód, dla którego członkowie misji nie mogą przebywać razem. Otóż na Marsie doszło do burzy piaskowej, która rozdzieliła wszystkich członków wyprawy. Tak się złożyło, że każde z nich w momencie, kiedy rozpoczęła się burza, znajdowało się w innym module habitatu (patrz grafika ilustrująca sytuację). A każdy z nich jest znacznie oddalony od pozostałych. To spowodowało przymusową izolację członków wyprawy, ale mogą utrzymywać ze sobą ścisły kontakt przez WhatsAppa i video rozmowy.

Agnieszka Elwertowska znajduje się w Centrum Dowodzenia (Main Center), jej zastępca został uwięziony w elektrowni słonecznej (Power Station), Anne Agi jest w Centrum Uzdatniania (BioMars Sanitation Center), Ruvimbo Samanga jest w Punkcie Medycznym (Health Center), Ahmed Abdi robił przegląd pojazdów misji w warsztacie połączonym z garażem (Engineering Center), a Eva Blaisdell kontaktuje się z pozostałymi członkami misji z placówki na Ziemi.

Więcej informacji przekażemy po zakończeniu misji.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Dark Horse Projects

Reklama