Przejdź do treści

Polska "pępowina" przygotowywana do lotu na Marsa

Inżynierowie z firmy SENER Polska rozpoczęli testy “pępowiny”, która poleci z europejsko-rosyjskim łazikiem misji ExoMars w kierunku Czerwonej Planety. Urządzenie to ma zapewnić zasilanie po wylądowaniu pojazdu i jest krytyczne dla powodzenia całej misji.

Misja ExoMars to wspólne przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmosu. W 2016 roku w kierunku Marsa został wysłany orbiter, który obecnie bada atmosferę planety i będzie służył za przekaźnik telekomunikacyjny dla łazika, który poleci już za dwa lata.

SENER Polska została wybrana na wykonawcę krytycznego mechanizmu pojazdu. Firma stworzyła pępowinę, łączącą lądownik z łazikiem. Mechaniczno-elektryczne połączenie umożliwi ładowanie łazika przez lądownik tuż po dotknięciu powierzchni Marsa. Następnie system pępowiny odłączy się od pojazdu, a ten zjedzie z platformy lądownika, by rozpocząć misję naukową.

Co istotne polska firma odpowiada w całości za projekt systemu. Firma opracowała koncepcję mechanizmu, wyprodukowała go, przetestowała, a następnie zbudowała egzemplarz, który poleci na Czerwoną Planetę. To duży sukces rozwijającego się w Polsce przemysłu kosmicznego, że firmy takie jak SENER Polska wykonują kluczowe mechanizmy w pionierskich europejskich misjach.

Źródło: SENER Polska

Na zdjęciu: Ilustracja mechanizmu pępowiny, którą łazik ExoMars 2020 będzie połączony z lądownikiem. Źródło: SENER Polska.

Reklama