Przejdź do treści

Polska wśród 12 beneficjentów programu Teleskopy dla Wszystkich 2021

Dziecko obserwuje nocne niebo w Zurychu.

Już są znani laureaci projektu Teleskopy dla Wszystkich 2021. Jest wśród nich Grupa Edukacji Astronomicznej na Czarnej Hucie w Polsce. Każdy z laureatów otrzyma teleskop podpisany przez naukowców, noblistów i astronautów!

IAU Office for Astronomy Outreach ogłosiło listę laureatów tegorocznej edycji projektu Teleskopy dla Wszystkich. Projekt ma na celu poszerzenie horyzontów dzieci, rodziców i nauczycieli, rozbudzenie zainteresowania nauką i promocję równych szans na karierę w astronomii.

W bieżącym roku o udział w projekcie wnioskowało 225 grup z 54 krajów. Po analizie przesłanych wniosków IAU Office for Astronomy Outreach wraz z partnerami zdecydowali, że teleskopy trafią m.in. do społecznie poszkodowanych grup w Polsce, do potrzebujących pomocy w dostępie do nauki dziewcząt i kobiet w Botswanie i na Mauritiusie, do społeczności z odległych obszarów wiejskich w Malezji czy do obozów uchodźców w Jordanie.

Pełna lista laureatów zawiera:

 1. Telescopes for All in Afghanistan, Kayhana Astronomical Group, Afganistan
 2. Telescopes for All in Botswana, Machana Satellite School, Botswana
 3. Tomorrow’s Stars (Astros do Amanhã), Leva Ciência Institute (Instituto Nacional Leva Ciência - INALC), Brazylia
 4. Telescopes for All in Ghana, Tetteh-Ocloo School for the Deaf, Ghana
 5. Namma Telescope, Open Space Foundation (OSF), Indie
 6. Telescopes for All in Iraq, Freelance, Al-Muthanna University (Lecturer), Irak
 7. Telescopes for All in Jordan, Jordanian Astronomical Society (JAS), Jordan
 8. Telescopes for All in Malaysia, SJKT JUGRA School, Malezja
 9. Telescopes for All in Mauritius, Hindu Girls’ College Astronomy Club, Mauritius
 10. Evening Meetings With Astronomy, Grupa Edukacji Astronomicznej na Czarnej Hucie (The Black Ironworks Astronomical Education Group), Polska
 11. Telescopes for All in Samoa, Tiapapata Art Centre, Samoa
 12. Telescopes for All in Timor Leste, Knua Sentrál ba Prátika Siénsia no Matemátika (KSP), Timor Wschodni

W świetle pandemii COVID-19, podobnie jak w edycji projektu Teleskopy dla Wszystkich 2020, do każdego teleskopu zostanie dołączona kamera cyfrowa, aby profesjonaliści i edukatorzy mogli prowadzić obserwacje i bezpiecznie udostępniać je swojej społeczności online, aż do spotkania z nimi twarzą w twarz, gdy stanie się to bezpieczne.
 
Wysyłka wszystkich teleskopów rozpocznie się jeszcze w tym roku, o ile pozwolą na to środki bezpieczeństwa Covid-19.

IAU Office for Astronomy Outreach (OAO) jest wspólnym projektem Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii (NAOJ). Misją OAO jest angażowanie społeczeństwa w astronomię poprzez dostęp do informacji astronomicznej i komunikowanie nauki o astronomii. Jest to realizowane za pośrednictwem sieci krajowych koordynatorów ds. popularyzacji astronomii (NOC) IAU oraz inicjatyw IAU dotyczących zaangażowania społeczeństwa. Praca OAO polega na budowaniu mostów między IAU a światową społecznością astronomiczną oraz poprzez współpracę międzynarodową, aby astronomia była dostępna dla wszystkich.

OAO i SSVI dziękują firmie BRESSER za przekazanie teleskopów, okularów, kamer i folii słonecznej, Universe Awareness/Leiden University za wysyłkę oraz GILBOS za wsparcie projektu. OAO i SSVI dziękuję również następującym osobom i organizacjom za wsparcie projektu i sponsorowanie fizycznego montażu teleskopu za pośrednictwem SSVI: Rob Walrecht Productions za materiały edukacyjne, School H. Familie Secundair of St. Niklaas, Erik Dijk, Koen Geukens, Makiko Aoki, Wim Maats, André De Coster, Jos Pauwels oraz obserwatorium publiczne Sterrenwacht Orion Streekbos z Holandii.

Specjalne podziękowania dla wszystkich naukowców, laureatów Nagrody Nobla i astronautów za wsparcie tego projektu!
 

Więcej informacji:

Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Na ilustracji: Dziecko obserwuje nocne niebo w Zurychu. Źródło: Wikimedia Commons

Reklama