Polskie półfinały "Odysseus Space Contest" już za nami

W dniach 4-7 czerwca br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie odbyły się półfinały konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Oddysseus II. Finaliści krajowej edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji spędzili w Warszawie cztery dni pełne zajęć związanych z kosmosem.

"To było przewspaniałe i przepiękne przeżycie, które z pewnością pozostanie nam wszystkim półfinalistom w sercach do końca życia" - tak twierdzili półfinaliści konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej Oddysseus II.

Do warszawskich półfinałów dostali się:

W kategorii Pioneers (Uczniowie 14 – 19 lat)
- Eglė Račkaitytė, Irmantas Račaitis, Viktorija Vaitkevičiūtė oraz ich nauczyciel Rigonda Skorulskienė z Liceum Jezuitów Kaunas (Kowno, Litwa)
- Mikus Lācis, Kārlis Leilands oraz ich nauczyciel Adrejs Sālzirnis z Jelgavas Spīdolas ģimnāzija (Jelgava, Łotwa)
- Michał Bujniewicz, Daniel Górniak, Grzegorz Maj oraz ich nauczyciel Małgorzata Oszmaniec Czajkowska z LO VI im. Tadeusza Reytana, Warszawa.
- Aniela Kosek, Kacper Pawlak, Michał Drętkiewicz oraz ich nauczyciel Roman Rumianowski z LO im. Marsz. Małachowskiego, Płock.
- Piotr Michalski, Bartosz Tchorowski, Kamil Bokisz oraz ich nauczyciel Waldemar Grabowski z III Liceum Ogólnokształcące im. Prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze
- Wojciech Koszelski, Mikołaj Madej, Bartosz Polak oraz ich nauczyciel Robert Kagan z Gimnazjum nr 2 w Mielcu
- Maciej Ciszewski (Europejskie Liceum Służb Mundurowych), Cezary Troska (LO nr 3 we Wrocławiu), Piotr Moska (LO nr 12 we Wrocławiu) oraz ich opiekun Tomasz Andreasik
- Radosław Paluch, Jakub Brach, Bartosz Gawroński oraz ich nauczyciel Jolanta Wadowska z SZSP "Ks. Bosko" w Świętochłowicach

W kategorii Explorers (Studenci 17 – 22 lata)

- Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z pracą pod tytułem „Sky is no limit”
- Piotr Skoczylas z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tytułem "Nuklearne Termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych"
- Adam Tużnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pracą pod tytułem "Obce światy w nowym świetle"
- Przemysław Gryt z Politechniki Rzeszowskiej z pracą pod tytułem „Knowledge against fire”
- Έλενα Δαβερώνη (Elena Daveroni) z Grecji z pracą pod tytułem „Ανάπτυξη Διαστημικής Έρευνας : Περιβαλλοντικές Συνέπειες” (Rozwój badań kosmicznych: skutki środowiskowe)
- Chantebel Clément oraz Comby Léopold z Francji z pracą pod tytułem “Egeus: à la découverte des mers de Titan” (Egeus: badanie mórz Tytana)

Najlepsze prace wybrało 9-osobowe jury:

- prof. Barbara Popielawska, CBK PAN
- Przewodnicząca - Ausma Bruņeniece, nauczycielka Fizyki i Astronomii z Łotwy
- Wiceprzewodnicząca - dr hab. Romualda Lazauskaitė, adiunkt, Lithuanian University of Educational Sciences
- dr hab. Stanisław Lewiński, prof. CBK PAN
- dr inż. Piotr Orleański, z-ca dyr. ds. rozwoju CBK PAN
- dr Magdalena Sroczyńska-Kożuchowska, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
- dr hab. Beata Wielgus-Kutrowska, Uniwersytet Warszawski
- dr Paweł Wajer, CBK PAN

Zwycięzcami tegorocznej edycji w kategorii Explorers (Studenci 17 – 22 lata):

1. Bartłomiej Ziętek z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawid Przystupski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z pracą pod tytułem „Sky is no limit”
2. Chantebel Clément oraz Comby Léopold z Francji z pracą pod tytułem “Egeus: à la découverte des mers de Titan” (Egeus: badanie mórz Tytana)

Zwycięzcą tegorocznej edycji w kategorii Pioneers (Uczniowie 14 – 19 lat):

1. Maciej Ciszewski (Europejskie Liceum Służb Mundurowych), Cezary Troska (LO nr 3 we Wrocławiu), Piotr Moska (LO nr 12 we Wrocławiu) oraz ich opiekun Tomasz Andreasik

To właśnie oni będą nas reprezentować na międzynarodowym finale w Tuluzie w dniach od 3 do 7 lipca 2017 roku.

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi, realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum 14 europejskich instytucji, między innymi przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat i został podzielony na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers.

Źródło: CBK PAN

Opracowanie:
Adam Tużnik

Na ilustracji:
Uczestnicy tegorocznego półfinału, który miał miejsce w dniach od 4 do 7 czerwca w Warszawie. Źródło: CBK PAN