Przejdź do treści

Polsko-fiński startup ICEYE prezentuje nowe usługi z obrazów radarowych swojej sieci

img

Polsko-fiński producent mikrosatelitów ICEYE zaprezentował w marcu dwie nowe możliwości swojej flotylli. Podczas konferencji Satellite 2020 firma pokazała opcję nagrywania radarowych filmów z obserwowanych miejsc, a pod koniec marca zaprezentowała usługę pozyskiwania obrazów o rozdzielczości 25 cm/px.

ICEYE to firma założona w 2014 roku w Finlandii przez dwóch studentów: Rafała Modrzewskiego i Pekkę Laurilę. Jej celem jest budowa sieci mikrosatelitów (satelitów o masie poniżej 100 kg), wyposażonych w zminiaturyzowane radary z syntetyczną aperturą (SAR), które umożliwiają wykonywanie radarowych obrazów satelitarnych Ziemi niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

Firma założyła swój oddział w Polsce w 2017 roku. Już w 2018 wysłała na pokładzie rakiety PSLV satelitę ICEYE-X1, który stał się pierwszym tak małym statkiem kosmicznym, wyposażonym w radar SAR. W tym samym roku rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie drugi ładunek – ICEYE-X2.

W 2019 roku kolejne trzy ładunki firmy trafiły w przestrzeń kosmiczną. ICEYE-X3 został umieszczony jako dodatkowy ładunek satelity amerykańskiego Harbinger, a ICEYE-X4 i -X5 – jako poboczne satelity w misji rakiety Sojuz 2.1b.

Na chwilę obecną firma zapewnia komercyjny dostęp do obrazów z trzech satelitów, a w 2020 roku chce co najmniej podwoić ich liczbę. W Polsce znajduje się centrum operacji satelitarnych firmy, tutaj też integruje się i testuje niektóre podzespoły satelitów.


Radarowe filmy satelitarne

Podczas konferencji Satellite 2020 ICEYE przedstawiło usługę tworzenia radarowych obrazów wideo z miejsca, nad którym przelatuje satelita. Wystarczy, by jeden statek wykierował antenę SAR w miejsce przelotu i precyzyjnie utrzymywał na nim położenie przez 20 sekund, by utworzyć wieloklatkową sekwencję, ukazującą ruch w wybranej lokalizacji.

W filmie demonstracyjnym poniżej widać takie filmy, zarejestrowane w porcie morskim w Busan w Korei Południowej, lotnisku Heathrow w Londynie, Las Vegas, kopalni w Utah i Tokio.


Źródło: ICEYE.

Zaprezentowana technologia może być wykorzystana na przykład do analizy tras w ruchu morskim czy szczegółów przemysłowej aktywności na danym obszarze. Firma zapewnia już gotowy produkt, tzn. pozyskiwanie obrazu i jego przetwarzanie jest wykonywane przez infrastrukturę i oprogramowanie firmy.


Obrazy radarowe o bardzo wysokiej rozdzielczości

Firma ICEYE pochwaliła się też w marcu uzyskaniem przy pomocy swoich satelitów rozdzielczości obrazu, wynoszącej 25 cm/px. Tak wysoka dokładność fotografii w zakresie mikrofalowym jest możliwa dzięki obserwacji celu poprzez satelitę przez 10 sekund. Dane z takiej obserwacji są następnie przetwarzane i tworzy się z nich pojedynczy obraz.

Tak wysoka rozdzielczość obrazu będzie jednak ograniczona do tych obszarów, które znajdą się niemal bezpośrednio pod ścieżką lotu satelity. Dla innych celów w zasięgu satelity technika ta pozwoli na osiągnięcie dokładności 50 cm/px.

Jak przyznał Pekka Laurila w wywiadzie dla SpaceNews, firma chce oferować klientom taką usługę już w połowie 2020 roku.

Źródło: ICEYE

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Klatka z zademonstrowanego filmu, pozyskanego z satelity radarowego firmy ICEYE. Źródło: ICEYE.

Reklama