Przejdź do treści

Pomóż znaleźć nowe egzoplanety z EVE Online

Wielu z nas z podziwem śledzi doniesienia o coraz to nowych znajdowanych przez astronomów egzoplanetach. Ale co, gdybyśmy mogli je odkrywać sami - na przykład grając w grę komputerową? Brzmi to niewiarygodnie, ale od niedawna jest już możliwe!

Amatorzy i miłośnicy astronomii mają już od kilku lat wiele możliwości w zakresie wyszukiwania nowych planet pozasłonecznych. Mogą na przykład przeglądać i wstępnie oceniać dane na temat krzywych zmian blasku podobnych do Słońce gwiazd, które są systematycznie zbierane przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Teraz jednak pojawiło się coś zupełnie nowego - coś, co może być przy okazji rozrywką. I to dosłownie: rozrywką dostępną jeszcze szerszemu gronu odbiorców.

Mowa o rozszerzeniu funkcjonalności gry sieciowej EVE Online. Jej akcja dzieje się w Kosmosie w dalekiej przyszłości, a sama gra dostępna jest online w trybie multiplayer. Poszczególni gracze mogą odwiedzać dowolnie wybrane z planety z bazy liczącej sobie aż 7800 nieznanych i często dość egzotycznych światów. Po wylądowaniu na danej planecie wybierają zawód z listy dostępnych profesji (np. górnika), a ich zadaniem jest przede wszystkim przetrwanie w obcym środowisku.

W jaki jednak sposób taka gra może być przydatna z punktu widzenia nauki? Jej twórcy we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Genewskiego opracowali niedawno wersję próbną rozszerzania świata EVE o nazwie Project Discovery, który jest sam w sobie jak gdyby dodatkową grą w tej grze. W jej ramach sieciowi gracze faktycznie wyszukują nowe planety pozasłoneczne korzystając z prawdziwych danych zebranych przez teleskop CoRoT. Jeśli natrafią przy tym na coś faktycznie ciekawego, mają możliwość wysłania odpowiedniego zgłoszenia prosto do astronomów. Następnie naukowcy weryfikują takie potencjalne detekcje. Brzmi zachęcająco? Warto dodać, że przesłanie wartościowego zbioru danych i zgłoszenia skutkuje również uzyskaniem większej ilości punktów w grze.

CoRoT (Convection Rotation and Planetary Transits) to satelita francuskiej agencji kosmicznej CNES i Europejskiej ESA. Jego zadaniem było m. in. poszukiwanie planet pozasłonecznych większych od Ziemi. Pracował od grudnia 2006 roku do roku 2013. W 2007 roku pomógł znaleźć planety COROT-1b i COROT-2b. W lutym 2009 roku odkrył z kolei najmniejszą znaną na wówczas planetę pozasłoneczną COROT-7 b. W zebranych przez niego danych znaleziono ostatecznie kilkadziesiąt nowych światów, a kolejne z detekcje potencjalnych kandydatów na planety czekają wciąż na potwierdzenie.

Czy nowy pomysł twórców gry i naukowców faktycznie zaowocuje kolejnymi detekcją? Możemy sprawdzić to sami - gra dostępna jest w wersji darmowej w sieci, a aby zacząć grać i szukać planet, musimy się jedynie zarejestrować.


Czytaj więcej:Źródło: Popular Mechanics/astronomy.com

Zdjęcie: screen z gry EVE Online.
Źródło: EVE Online


Reklama