Przejdź do treści

Ponad milion euro w konkursach na wykorzystanie danych satelitarnych

Copernicus Masters 2020

Do końca czerwca firmy, naukowcy i każdy inny chętny może zgłosić się aż do dwóch konkursów, Copernicus Masters i Galileo Masters, jeśli tylko ma dobry pomysł na wykorzystanie danych satelitarnych. Pula nagród w pierwszym konkursie to 620 tysięcy euro, a w drugim - 750 tysięcy euro.

Copernicus Masters

Organizatorami konkursu Copernicus Masters są Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Komisja Europejska (KE), Niemieckie Centrum Lotniczo-Kosmiczne (DLR), Airbus sobloo, BayWa, Planet oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI). Każdy z partnerów przygotował wyzwanie tematyczne, wraz z indywidualną pulą nagród (łącznie 9 wyzwań od 7 partnerów). Zwycięzcy uzyskają też pomoc w rozwoju swojego pomysłu.

Kto może startować? Wszyscy innowatorzy z całego świata (czyli także z Polski), a w szczególności przedsiębiorstwa, start-upy, studenci, pracownicy naukowi, instytucje badawcze i rozwojowe, osoby indywidualne lub zespoły. Minimalny wiek to 18 lat.

Organizatorzy zachęcają do nadsyłania innowacyjnych rozwiązań, korzystających z danych obserwacyjnych Ziemi, do mierzenia się z globalnymi wyzwaniami, takimi jak COVID-19, rolnictwo, zmiany klimatu, zarządzanie katastrofami, a także związane z nauczaniem maszynowym, internetem rzeczy i big data.

Oto lista wyzwań w konkursie:

ESA Digital Twin Earth Challenge - aplikacje łączące sztuczną inteligencję i big data z danych z satelitów Sentinel oraz z innych satelitów obserwacyjnych Ziemi, w celu przewidywania wpływu zmian klimatu oraz reagowania na wyzwania społeczne.

DLR Environment, Energy & Health Challenge - poszukiwane są innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące dane z obserwacji Ziemi, do wsparcia zrównoważonego zarządzania naszymi limitowanymi zasobami naturalnymi oraz wspierania dobrobytu ludzi.

Planet “See Change, Change the World” Challenge - tutaj organizator szuka nowych sposobów na rozwiązanie wyzwań klimatycznych i środowiskowych poprzez użycie codziennych zdjęć satelitarnych, narzędzi i analityki.

BayWa Smart Farming Challenge - dotyczy innowacyjnych rozwiązań używających nowych technologii, pomysłów i produktów dla wsparcia zrównoważonego rolnictwa i ogrodnictwa.

Airbus sobloo Multi-Data Challenge - poszukiwane są rozwiązania używające razem danych z obserwacji Ziemi poprzez systemy Copernicus i Airbus, aby dostarczyć nowych usług lub aplikacji, dających wgląd lub mających wpływ na obszary takie jak konsumpcja zasobów naturalnych, rolnictwo, leśnictwo, gospodarska morska, obrona i bezpieczeństwo oraz inteligentne miasta.

BMVI Digital Transport Challenge - rozwiązania używające danych z systemu Copernicus do rozwiązania głównych wyzwań stojących przez systemami transportu

EU Space Data for new Business Applications Challenge - poszukiwane są pomysły mające potencjał do stymulowania nowych zachęt handlowych na "ugruntowanych" rynkach i otwieranie nowych szans biznesowych dla start-upów.

EU Space for “Blue Economy” Challenge - rozwiązania mające potencjał do stymulowania nowych rynków i wnoszące wkład w ochronę środowiska, w związku z tzw. “Blue Economy”.

University Challenge - wyzwanie dla studentów i stażystów w ośrodkach akademickich, pozwalające na przekształcenie ich świetnych pomysłów w udane komercyjnie przedsięwzięcia.

Image

Galileo Masters

Z kolei konkurs Galileo Masters jest organizowany przez Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, wraz z partnerami. Kryteria udziału są podobne, jak w konkursie Copernicus Masters.

Oto opis siedmiu wyzwań w ramach konkursu Galileo Masters:

GSA Space for our Planet Challenge - organizator poszukuje rozwiązań, wykorzystujących dane kosmiczne, do poradzenia sobie ze zmianami klimatu i degradacją środowiska, czyli kluczowymi zagrożeniami dla dzieci w Europie i na świecie.

GSA Space for Fun Challenge - dotyczy nowych rozwiązań korzystających z danych z systemów Galileo i EGNOS na potrzeby branży gier, sportu, wypoczynku i turystyki.

GSA Space for Being Safe & Healthy Challenge - ta kategoria dotyczy pandemii COVID-19. Poszukiwane są rozwiązania używające danych kosmicznych (np. z systemów Galileo/EGNOS albo Copernicus) jako kluczowych czynników, umożliwiających rozwój innowacyjnych aplikacji, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Cyber Security, Safety and High-Accuracy meet Autonomation - rozwiązania umożliwiające automatyzację i autonomizację w kontekście pozycjonowania, nawigacji i czasu, wzmacniające te obszary inteligentnymi podejściami dającymi korzyść użytkownikom.

PRS Applications - Reliable Services for a Secure Digital Europe - tutaj skupiono się na specyficznych rozwiązaniach, które będą używać sygnałów czasu Galileo RPS, co jest kluczowe dla infrastruktury krytycznej, takiej jak sieci zasilania i telekomunikacyjne oraz funkcjonowanie globalnego systemu finansowego.

University Challenge: from the Lecture Hall to the Board Room - wyzwanie skierowane do studentów i stażystów akademickich, dotyczące lotnictwa i kierunków specyficznych dla GNSS, w szczególności w celu przekształcenia dobrych pomysłów w przedsięwzięcia komercyjne.

Galileo Living Lab Prize - poszukiwani są programiści i użytkownicy produktów i usług związanych z GNSS, które są gotowe do testowania i implementacji w odpowiednim Living Lab.

Image

 

W obu konkursach są także wyzwania regionalne, z nagrodami fundowanymi przez Komisję Europejską (Galileo Prize oraz Copernicus Prize). Niestety brak w tym przypadku Polski.

 

Więcej informacji

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESA

Reklama