Przejdź do treści

Postępują testy przyszłego łazika Mars 2020

img

Przygotowania do startu następnego amerykańskiego łazika marsjańskiego Mars 2020 idą pełną parą. W tej chwili model testowy łazika wraz z komponentami lotnymi statku został testowo zintegrowany. Celem tych działań jest przetestowanie wszystkich połączeń i sprawdzenie sprzętu w trudnych warunkach lotu na rakiecie oraz lotu kosmicznego.

Od kilku miesięcy w High Bay 1 w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie trwają intensywne testy i budowa łazika i statku kosmicznego, które zostaną wysłane w lipcu 2020 roku w kierunku Marsa.

Inżynierowie misji przymocowali replikę testową łazika do platformy lądującej. Całość umieścili w kapsule, do której przymocowano moduł spadochronów oraz moduł rejsowy, który będzie zasilał łazik i kierował lotem misji przez siedem miesięcy podróży na Czerwoną Planetę.

3 kwietnia 2019 roku zakończono tzw. stacking czyli pionową integrację wszystkich elementów misji. Statek został wtedy przetransportowany do komory symulującej warunki podczas startu rakietowego. Po testach akustycznych, przyszedł czas na testy termiczne - symulujące zmiany temperatur w działających na statek w przestrzeni kosmicznej.

img
Sekwencja zdjęć przedstawiająca proces integracji testowej głównych komponentów misji łazika Mars 2020. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Po tych testach statek wróci do High Bay 1 na rozmontowanie i dalsze szczegółowe prace nad każdym z komponentów.

W Jet Propulsion Laboratory trwają też testy egzemplarza lotnego (sprzętu, który poleci na Marsa) marsjańskiego helikoptera. Mars Helicopter będzie pierwszym urządzeniem latającym wysłanym poza Ziemię. Będzie to test technologii, którego celem jest sprawdzenie możliwości kontrolowanego lotu i przetrwania takiego sprzętu w marsjańskiej atmosferze.

img
Inżynierowie misji dokonują inspekcji helikoptera marsjańskiego podczas testów w komorze próżniowej. Widoczny na zdjęciu egzemplarz poleci razem z łazikiem Mars 2020 na Czerwoną Planetę. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Łazik Mars 2020 to następca łazika Curiosity. Pojazd bazuje na jego technologii, ale został wyposażony w inną aparaturę naukową. Łazik Mars 2020 zbada geologię miejsca lądowania, poszuka śladów dawnego marsjańskiego życia, przygotuje próbki do powrotu na Ziemię przez kolejną misję i będzie miał sprzęt testujący technologię dla przyszłych misji załogowych. Po starcie w lipcu 2020 roku, łazik powinien wylądować w Kraterze Jezero w lutym 2021 roku.

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu tytułowym: Komponenty statku Mars 2020 przed testami w komorze akustycznej. Zdjęcie wykonano 11 kwietnia 2019 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Reklama