Przejdź do treści

Potężna eksplozja meteoroidu w ziemskiej atmosferze, której nikt nie zauważył

img

Według NASA w grudniu ubiegłego roku w ziemskiej atmosferze eksplodował potężny meteoroid. Wybuch był drugim co do wielkości w ciągu ostatnich trzydzestu lat i największym od czasów Czelabińska sześć lat temu. Zjawisko pozostało jednak niezauważone, ponieważ doszło do niego nad Morzem Beringa, niedaleko Kamczatki. 

Kosmiczna skała eksplodowała z dziesięciokrotnie większą energią niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej w NASA, powiedział BBC News, że obiekty tak duże wchodzą w ziemską atmosferę dwa do trzech razy na każde sto lat.

18 grudnia, około południa czasu lokalnego, meteoroid wszedł w ziemską atmosferę z prędkością 32 kilometrów na sekundę pod kątem siedmiu stopni. Kosmiczna skała o rozmiarach kilku metrów eksplodowała 25,6 kilometra nad powierzchnią Ziemi z energią 173 kiloton. Było to 40% energii uwolnionej w wybuchu w Czelabińsku, ale nie miało takich samych skutków, gdyż doszło do niego nad Morzem Beringa – powiedział Kelly Fast, menedżer programu obserwowania obiektów zbliżających się do Ziemi w NASA.

Satelity wojskowe zarejestrowały wybuch w zeszłym roku a Siły Powietrzne poinformowały o tym zdarzeniu NASA. Doktor Johnson powiedział, że obiekt pojawił się nad obszarem, w pobliżu którego znajdują się korytarze powietrzne samolotów pasażerskich latających między Ameryką Północną a Azją. Dlatego też naukowcy ustalili z liniami lotniczymi, że piloci nie zgłaszali niczego związanego z tym zdarzeniem.

W 2005 roku Kongres zlecił NASA znalezienie do 2020 roku 90% obiektów o rozmiarach 140 metrów i większych zbliżających się do Ziemi. Kosmiczne skały tej wielkości często nazywane są „problemami z paszportami”, ponieważ w razie kolizji z Ziemią mogłyby wpłynąć na duże obszary naszej planety, nie tylko na bezpośrednią strefę uderzenia, i np. spowodować migracje całych narodów. Jednak naukowcy szacują, że wykonanie tego zadania zajmie im kolejnych trzydzieści lat.

Więcej:
US detects huge meteor explosion

Źródło: BBC News

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Reklama