Przejdź do treści

Potrójna koniunkcja planet

Mniej więcej tak będzie wyglądało zachodnie niebo w dniach 20-26 maja 2013 roku. Źródło: Sky&Telescope

Zachód Słońca to szczególna pora dnia. Niskie chmury świecą wówczas na czerwono i pomarańczowo na kobaltowym tle nieba. Pierwsze, najjaśniejsze gwiazdy nieśmiało pojawiają się nad naszymi głowami.

Zachodnie niebo z 26 maja tego roku będzie jednak jeszcze bardziej wyjątkowe. Tego dnia Jowisz, Wenus i Merkury zbiorą się razem na gasnącym niebie, tworząc jasny trójkąt o szerokości zaledwie trzech stopni kątowych. Potrójna koniunkcja planet jest niezwykle rzadka. Ostatnia z nich miała miejsce w maju 2011, a kolejne takie wydarzenie będziemy mieli okazję podziwiać dopiero w październiku 2015. Obecna koniunkcja jest szczególnie atrakcyjna, gdyż wezmą w niej udział trzy z najjaśniejszych planet na nocnym, majowym niebie. Będą one więc dostępne do obserwacji nawet tam, gdzie ogólne warunki obserwacyjne są słabe – czyli w centrach dużych miast.

Poniższa animacja przedstawia, jak wszystkie trzy ciała niebieskie będą zachowywać się w maju tego roku.http://www.youtube.com/watch?v=YPthe9e-T18

Najlepszy czas na podziwianie tego zjawiska przypadać będzie na pół godziny do godziny po nominalnym zachodzie Słońca (patrz: sekcja spójrz w niebo). Trzy jasne planety będą nisko nad horyzontem, zatem bardzo ważne będzie dla nas czyste, zachodnie niebo.

Poszukajmy najpierw Wenus. Pojawia się ona najszybciej z trzech planet. Gdy tylko ją zlokalizujemy, warto spojrzeć w jej kierunku przez lornetkę lub teleskop. Dla typowych przyrządów optycznych wszystkie trzy jasne „gwiazdy' powinny zmieścić się nam w polu widzenia. Jednak po nadejściu prawdziwego zmroku możemy odłożyć lornetki: specyficzny trójkąt na niebie będzie doskonale widoczny nawet gołym okiem.

Co więcej, nie musimy czekać na te widoki aż do 26 maja. Planety zaczną być widoczne blisko siebie już tydzień wcześniej. Z kolei w dniach 11 do 13 maja Księżyc, Wenus i Jowisz utworzą na niebie wydłużony, diagonalny kształt, zaczynający się dokładnie w miejscu, gdzie zajdzie Słońce. A 23 maja, gdy Jowisz i Wenus zbliżą się do siebie na mniej niż 5 stopni odległości kątowej, będzie można już obserwować samą koniunkcję planet. W dzień później dołączy do nich Merkury, tworząc charakterystyczny trójkąt na nieboskłonie. Maksimum ich zbliżenia będzie miało miejsce 26 maja, a sam trójkąt będzie dobrze widoczny jeszcze do 28 maja. A wszystkie trzy planety będzie można z powodzeniem obserwować po zachodzie Słońca aż do mniej więcej połowy czerwca.

 

Źródło: Elżbieta Kuligowska | science.nasa.gov

Na zdjęciu: Mniej więcej tak będzie wyglądało zachodnie niebo w dniach 20-26 maja 2013 roku. Źródło: Sky&Telescope

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama