Przejdź do treści

Powtórny pogrzeb Kopernika

Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice katedralnej w Olsztynie. Źródło: Wikipedia
20 maja w katedrze w Olsztynie odbyła się msza żałobna przy trumnie wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika. Dzień później kondukt żalobny wyruszył z Olsztyna do Fromborka zatrzymymując się w miastach, w których Kopernik jako kanonik warmiński przebywał. W kościele Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim również odprawiono mszę żałobną. Tam też pod Wysoka Bramą dzieci zorganizowały przedstawienie. Hołd Astronomowi oddali również mieszkańcy Dobrego Miasta, Ornety, Pieniężna i Braniewa. Wieczorem kondukt wkroczył do katedry fromborskiej, gdzie odprawiono nabożeństwo żałobne.
 
Rano 22 maja w tym samym miejscu, w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, nuncjusz apostolski asrcybiskup dr Józef Kowalczyk odprawił mszę świętą.
 
Homilie wygłosił  metropolita lubelski arcybiskup prof. Józef Życiński. Następnie w uroczystej procesji przeniesiono trumnę Astronoma blisko ołtrza św. Krzyżą, gdzie złożono ją pod posadzką u stóp 3-metrowego nowoczesnego nagrobka z czarnego kamienia przedstawiającego model Układu Słonecznego. Jego fundatorem jest ks. kanonik Jan Górny. Niewielki fragment płyty posadzki zastąpiono szklaną taflą, aby można było widzieć spoczywająca tam trumnę. Inskrypcja na płycie głosi Tu spoczywa Mikołaj Kopernik, astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik warmiński.

Po południu w katedrze odbył sie koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz solistów Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego i Piotra Sułkowskiego.

Szczątki Kopernika odnaleziono w 2005 r. obok ołtarza św. Krzyża, ktorym Kopernik opiekował się. Mimo rozległych badań genetycznych i historycznych oraz wspołpracy z naukowcami w Szwecji do dziś, niestety, nie mamy pewności, czy palisandrowa trumna zawiera zwłoki Astronoma. Po zakończeniu badań w 2008 r. szczątki przechowywane były w kurii biskupiej w Olsztynie. 19 lutego br. z okazji 537. urodzin Kopernika trumnę przez jeden dzień wystawiono  w Toruniu w katedrze św. Janów, przy chrzcielnicy, w której Kopernik był ochrzczony. Następnie dłuższy czas przebywała w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, a później w olsztyńskim zamku.

Trumnę właściwą w postaci metalowej skrzyni  umieszczono w Toruniu w większej urnie-sarkofagu zrobionej z palisandru projektu Andrzeja Ryczka. Znajduje się na niej portret uczonego oraz daty urodzin i śmierci. Pierwszy pogrzeb Kopernika na pewno był skromny. Astronom pieniądze jakie miał przeznaczył dla swoich krewnych i potrzebujących, sam nie zostawił żadnych instrukcji dotyczących swojego pochówku. Po 500. latach pochowano go po raz wtórny w sposób należny twórcy teorii heliocentrycznej.

 

Źródło: Karolina Zawada

Na ilustracji: Sarkofag ze szczątkami Kopernika w Bazylice katedralnej w Olsztynie. Źródło: Wikipedia

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama