Przejdź do treści

Prawie 100 nowych egzoplanet z danych misji Kepler

Trwa druga faza misji Kosmicznego Teleskopu Keplera. Na łamach czasopisma Astronomical Journal wkrótce opublikowany zostanie artykuł potwierdzający odkrycie kolejnych 95 egzoplanet. Od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się kampania K2 teleskopu, znaleziono już dzięki niemu ponad 300 nowych obiektów. 

Do tej pory dzięki rozmaitym misjom naukowcy znaleźli 3705 planet poza Układem Słonecznym. Wciąż pracuje i dostarcza nowych kandydatów na egzoplanety Kosmiczny Teleskop Keplera wysłany w 2009 roku. Chociaż usterka mechaniczna w 2013 roku przerwała zasadniczą misję urządzenia, to inżynierom udało się zmienić nieco profil misji, by teleskop mógł być nadal wykorzystywany do poszukiwania planet pozasłonecznych. Już wkrótce do Keplera dołączy kolejna misja, która przeszuka jeszcze więcej gwiazd w poszukiwaniu odległych światów.

Więcej o przygotowaniach do lotu nowego teleskopu kosmicznego TESS

Nowymi odkryciami egzoplanet może się pochwalić Andrew Mayo - student Uniwersytetu w Harvardzie, który w ramach projektu wraz z kolegami z NASA, uczelni Caltech, Berkeley, Uniwersytetu w Kopenhadze i Tokio przeanalizował 275 kandydatów pochodzących z drugiej fazy misji. Wśród fałszywych sygnałów wynikających z błędów pomiaru teleskopu czy układów wielokrotnych gwiazd udało się po dokładnym zbadaniu potwierdzić 95 rzeczywistych egzoplanet.

Z szerokiego spektrum ogłoszonych egzoplanet: od skalistych podobnych wielkością do Ziemi do gigantycznych gazowych planet, przerastających Jowisza możemy wyróżnić obiekt krążący wokół gwiazdy HD 21657. Jest to najjaśniejsza gwiazda, wokół której znaleziono planetę w ramach misji teleskopu Kepler. Planeta ta krąży wokół swojej gwiazdy po orbicie o okresie obiegu 10 dni. Naukowcy cenią odkrycia egzoplanet wokół jasnych obiektów, bo mogą skierować na nią naziemne teleskopy i dzięki dużej ilości światła dochodzącej z gwiazdy, dowiedzieć się dużo o samej planecie.

Stosunkowo nowa dziedzina astronomii, skupiona na badaniu planet pozasłonecznych rozwija się prężnie i wraz z lotem nowych teleskopów: TESS w kwietniu i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w przyszłym roku, odkrytych egzoplanet przybędzie i, co najważniejsze, dowiemy się o ich właściwościach i przyjazności dla potencjalnego życia jeszcze więcej.

Przeczytaj: co zaobserwuje Kosmiczny Teleskop Webba
 

Źródło: Astronomical Journal/DTU

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Artystyczna wizja hipotetycznej planety z bogatymi zasobami wodnymi, krążącej wokół układu podwójnego gwiazd Kepler 35A/Kepler 35B. Źródło: NASA.

Reklama