Przejdź do treści

Profesor Włodek Kofman otrzymał nagrodę im. André Lallemanda za badania kosmiczne

img

Profesor Włodek Kofman został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda, przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych

W uzasadnieniu decyzji Akademia podała, że nagroda stanowi dowód uznania za wkład w badania Marsa i komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko, których dokonano za pomocą radarów niskiej częstotliwości MARSIS (misja kosmiczna Mars Express) i CONSERT (misja kosmiczna Rsetta). W szczególności podkreślone zostało nowatorskie zastosowanie tomografii radarowej do badania wnętrza komet. Profesor Kofman jest kierownikiem (principal investigator) zespołu naukowego eksperymentu CONSERT oraz członkiem (co-investigator) zespołu naukowego eksperymentu MARSIS.

Nagroda im. André Lallemanda (Prix Lallemand) przyznawana jest co trzy lata. Wręczana jest wybitnym naukowcom za prace z różnych dziedzin astronomii – szczególnie za badania, które mogą mieć zastosowane także w innych dziedzinach nauki. Nazwanie nagrody nazwiskiem francuskiego badacza André Lallemanda (1904–1978) upamiętnia jego pionierski wkład w zastosowanie fotopowielaczy w obserwacjach astronomicznych.

Profesor Kofman jest członkiem Zakład Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN i jednocześnie dyrektorem do spraw badań w Institut de Planétologie et d'Astrophysique w Grenoble. Od roku 2010 jest honorowym członkiem Royal Astronomical Society. Imieniem profesora nazwana została planetoida (13368) Wlodekofman.

Źródło: CBK PAN

Reklama