Przejdź do treści

Projekt ARISS czeka na zgłoszenia od szkół - porozmawiaj z astronautami

Logo projektu ARISS
W ramach projektu o nazwie ARISS zainteresowane szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zgłaszać się do przeprowadzenia edukacyjnych rozmów z astronautą przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Najbliższy termin zgłoszeń otwiera się za kilka miesięcy, ale w ramach zapowiedzi piszemy o tym już teraz, aby szkoły mogły się przygotować.

Rozmowa na żywo z astronautą lub kosmonautą, transmitowana w pasmach radiowej służby amatorskiej pomiędzy szkołą, a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) znajdują się na orbicie okołoziemskiej, to na pewno duże przeżycie dla wielu uczniów. Przygotowanie do takiego wydarzenia to dla szkoły duży i długoterminowy projekt. Od zgłoszenia do przeprowadzenia rozmowy może minąć nawet rok, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany.

Szkoła zainteresowana udziałem w takiej kosmicznej rozmowie powinna najpierw opracować związane z kosmosem działania edukacyjne, a następnie opisać je we wniosku składanym do Amateur Radio on the International Space Station (ARISS), organizacji non-profit, która współpracuje z agencjami kosmicznymi w ramach umieszczania i wykorzystania na orbicie sprzętu radioamatorskiego do prowadzania łączności głosowych, cyfrowych oraz przesyłania obrazu. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza dostępnego do pobrania na stronie http://www.ariss-eu.org/schoolcontacts.htm. Po wypełnieniu formularz należy wysłać e-mailowo do organizatorów z ARISS. Najbliższy termin przyjmowania wniosków dla Europy, w tym dla Polski, rozpocznie się 1 lutego 2016 r. i zakończy 30 kwietnia 2016 r. Termin ten dotyczy kosmicznych rozmów przeprowadzanych w okresie od lutego do czerwca 2017 r.

Możliwe są dwa rodzaje kontaktu z astronautami. Kontakt bezpośredni, w którym amatorzy krótkofalarstwa organizują w szkole stację do kontaktu z ISS przelatującą nad szkołą. Drugi rodzaj to telemost: ARISS posiada sieć stacji naziemnych przeznaczonych do tego zadania i pokrywających zasięgiem cały świat. Stacjami tymi zarządzają doświadczeni radioamatorzy. Kontakt ze szkołą jest ustanawiany w momencie gdy stacja ISS przelatuje nad naziemną stacją ARISS. Sygnał pomiędzy szkołą, a stacją ARISS jest przekazywany telefonicznie.

Statystyki z ubiegłych lat wskazują, że możliwych jest od 20 do 25 kontaktów ze szkołami rocznie.

Szczegóły udziału w ARISS są wyjaśnione na stronie projektu, razem z wymaganiami technicznymi i organizacyjnymi dla szkoły. Zachęcamy nauczycieli do zainteresowania się udziałem swoich szkół w tym ciekawym projekcie. Wkrótce w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się konferencja poświęcona ARISS skierowana do nauczycieli i dyrektorów szkół (5. Ogólnopolska Konferencja ARISS, 17 października 2015 r.). Szczegóły można znaleźć na stronie http://ariss.pzk.org.pl, a dodatkowe informacje uzyskać pod adresem koordynator.ariss@gmail.com.

Więcej informacji:

Źródło: ARISS / Polski Związek Krótkofalowców

Reklama