Przejdź do treści

Projekt bazy marsjańskiej zespołu Innspace wyróżniony na konkursie First Colony on Mars

Baza w dzień

Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Dome, stworzony przez wrocławską grupę, zakwalifikował się na krótką listę najlepszych projektów zgłoszonych na konkurs First Colony on Mars, organizowany w ramach Kuala Lumpur Architecture Festival przez Malezyjski Instytut Architektów.

Wrocławska grupa w składzie: Łukasz Sokołowski, Beata Suścicka, Justyna Pelc, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała zaproponowała ideę bazy marsjańskiej wykorzystującej materiały z pamięcią kształtu. Koncepcja wykorzystuje znaczną dzienną amplitudę temperatur na Marsie, która sięga kilkudziesięciu stopni. Pod wpływem zmian temperatury w ciągu doby części kopuły w kształcie płatków odginają się w stronę środka bazy, dając dostęp do światła naturalnego i jednocześnie tworząc kopułę, która pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń chronioną przed promieniowaniem. W nocy zaś płatki wracają na swoje miejsce i stają się dodatkową warstwą izolującą wnętrze bazy przed niskimi temperaturami w nocy.

Wykorzystanie materiałów z pamięcią kształtu pozwoliłaby przekuć znaczne dobowe różnice temperatur, jakie panują na Marsie, w zaletę. Technologia ta rozwija się tak szybko, że w przyszłości materiały tego typu mogłyby właśnie sprawdzić się na Czerwonej Planecie – mówi Justyna Pelc, członek zespołu.

Po wewnętrznej stronie płatków znajdują się elastyczne panele słoneczne, dostarczające energię, a sam ruch płatków powoduje samoczynne oczyszczanie się paneli z marsjańskiego pyłu.

Jeden budynek może pomieścić do 50 osób. Znajduje się tam część mieszkalna – pokoje oraz infrastruktura sanitarna, a także część badawcza, w której znajduje się szklarnia, laboratoria czy centrum kontroli. Tworzona przez płatki kopuła ochrania strefę badań geologicznych przed warunkami zewnętrznymi, zwłaszcza promieniowaniem. Pozwala to astronautom korzystać z lżejszych skafandrów i dłużej przebywać poza wnętrzem bazy, niż byłoby to możliwe bez takiej ochrony. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby dalszy rozwój bazy odbywał się przez powielanie modułu bazowego.

Cieszymy się, że jury doceniło nasz projekt. Konkurencja była ogromna  nadesłano 125 prac z całego świata, więc tym bardziej jesteśmy dumni z wyniku – mówi Beata Suścicka, członek zespołu.

Czytaj więcej:

 

Baza w nocy

Źródło: Zespół Innspace

Na zdjęciach: Widok zaprojektowanej bazy - dzień i noc. Źródło: Zespół Innspace.

Reklama