Przejdź do treści

Projekt "Zabierz teleskop do domu"

Projekt "Zabierz teleskop do domu" - waloryzacja!

Jeśli interesują Cię obserwacje nieba, a nie masz jeszcze sprzętu optycznego - zgłoś się do Stowarzyszenia POLARIS - OPP! Projekt Zabierz teleskop do domu!” wciąż trwa.

Choć pierwotnie projekt „Zabierz teleskop do domu!” miał trwać tylko do końca listopada 2021 roku, wiadomo już, że popularne Meetingi z teleskopami będą kontynuowane również w następnych miesiącach zimowych dzięki środkom własnym Stowarzyszenia POLARIS - OPP, sponsorów oraz składek wspierających samych zainteresowanych spotkaniami w trybie on-line. Wszystko to za sprawą niesłabnącego zainteresowania oraz wyjątkowej formuły działań Stowarzyszenia – przez cały czas istnieje możliwość pobrania z siedziby organizacji jednego z ponad już 40 dostępnych do użyczenia egzemplarzy teleskopu Sky-Watcher 130mm na statywie typu Dobson.

Teleskopy są wyposażone jest w dodatkowe akcesoria, takie jak obrotowa mapa nieba, okular ortoskopowy 6mm czy adapter na smartfony. Z kolei od strony merytorycznej całość przedsięwzięcia „spinają” systematyczne prelekcje zapraszanych gości – specjalistów, naukowców, popularyzatorów czy pasjonatów prowadzących przeróżne zajęcia teoretyczne i praktyczne. Korzystając z platformy Zoom, wielokrotnie można wspólnie komentować, dyskutować, czy brać udział w quizach i konkursie ogólnym z nagrodami. Już niebawem w ramach nowego projektu o sygnaturze Xólotl na meetingach pojawią się zagraniczni goście z Norwegii i Słowenii, a od 2022 roku uruchomiona zostanie pierwszą w Polsce "użyczalnia" sprzętu astronomicznego dla osób zrzeszonych w programie Ciemne Niebo - Polska oraz zapisanych jednocześnie do cyklu Meetingów z teleskopami!

Część uczestników jest z nami już od jakiegoś czasu, jednak są to pojedyncze osoby. Znaczna większość to osoby poznane przez nas na początku projektu, ale, jak się okazywało ze wstępnych ankiet, większość ze zgłaszających się do nas miała już kontakt z niebem, obserwacjami wizualnymi lub astronomią w szkole. Jest to niewątpliwie grupa pasjonatów, ale i są takie rodziny, gdzie dziecko dopiero rozpoczęło swoją pasję i rodzice zdecydowali się go/ją zgłosić do naszego projektu z powodu braku dostępności do osób o podobnych zainteresowaniach czy samego sprzętu optycznego – wyjaśnia Piotr Nawalkowski, główny koordynator projektu ze Stowarzyszenia POLARIS.

W ramach dotychczasowych działań Stowarzyszenia starano się opierać proces rekrutacyjny o osoby faktycznie zainteresowane aktywnością taką jak obserwacje nieba i używanie pierwszego teleskopu (znaczna większość osób, które się zgłosiły, ma w domu co najwyżej lornetkę). Niektóre z obecnych na spotkaniach osób są również stałymi bywalcami Stowarzyszenia i uczestnikami jego działań statutowych. Brali oni dotychczas udział w otwartych pokazach nieba, bezpośrednich wydarzeniach w Sopotni Wielkiej czy wyjazdowych Piknikach z Astronomią. Niestety, od 2020 roku łączność ta zachowywana jest głównie dzięki meetingom online. Aktualnie ta sytuacja nieco się poprawiła w okresie lipiec-wrzesień 2021, ale znów widmo rozpędzającej się, czwartej fali pandemii może zniweczyć plany na kolejne działania w wersji „in-real”.

23 października nastąpił kulminacyjny moment najlepszego okresu porannej widoczności Merkurego w 2021 roku. Tego dnia Meeting z teleskopami został zorganizowany o 6:00 rano! Oto relacje z tego spotkania:

Osobiście spodziewałem się, że weźmie udział maksymalnie 3-5 osób/rodzin w tak wczesnym meetingu. Tymczasem było aż 13 użytkowników, którzy włączyli kamerki, odezwali się na Zoom, a przede wszystkim przygotowali otrzymane od nas teleskopy, aby uchwycić obraz Merkurego na tle porannego nieba. To było niesamowite! Mało tego – w naszym regionie nie dopisała niestety pogoda, gdyż akurat o 6 rano padał lekki deszcz. Za to uczestnicy i uczestniczki, którzy łączyli się do nas z odleglejszych miejsc, mając pogodę relacjonowali nam obraz nieba on-line, dzieląc się z innymi uczestnikami widokiem Merkurego. Przykładem jest zdjęcie nadesłane od użytkowniczki Krystyny z Godziszewa (poniżej). Pozostali uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem, dzieląc się z nami nawet mailowo informacją, że takie wspólne obserwacje to jest naprawdę coś wyjątkowego! – dodaje Nawalkowski.

 

Merkury rankiem 23 X 2021 r. Źródło: POLARIS - OPP

Na ilustracji: Merkury rankiem 23 X 2021 r. Źródło: POLARIS - OPP

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: POLARIS - OPP

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Plakat Projektu. Źródło: POLARIS - OPP

Reklama