Przejdź do treści

Przedpremierowa recenzja dokumentu "Łazik Perseverance: z misją na Marsa"

perseverance

Czy oglądanie człowieka wiercącego dziurę w metalu, podczas gdy trzech innych się temu przygląda może być ciekawe? Jak najbardziej! Szczególnie gdy chodzi o wiercenie w strukturze korpusu łazika za 2 miliardy dolarów, który za chwilę wyląduje na Marsie.
 


National Geographic przygotowało dokument “Łazik Perseverance: z misją na Marsa”, w którym pokazuje od kulis jak wyglądała praca przy ręcznym składaniu najbardziej skomplikowanej maszyny wysłanej przez ludzkość poza Ziemię. Mieliśmy okazję obejrzeć produkcję przed premierą i zachęcamy do zapoznania się z naszą zapowiedzią!


 

Jak zbudować łazik marsjański?

Gdy myślimy o łazikach marsjańskich takich jak działający w tej chwili na Marsie Curiosity czy lecący właśnie do niego Perseverance, najczęściej skupiamy się na tym co dzięki temu pojazdowi uda się odkryć, gdzie pojedzie, w jaki sposób będzie kontrolowany z Ziemi? Nie często myślimy jednak o procesie, który do realizacji tej misji doprowadził.

Już na samym początku dokumentu Adam Steltzner - główny inżynier misji Perseverance - pokazuje jak wielkie znaczenie ma praca techników, którzy mieli za zadanie zmontować pojazd. Perseverance to zaawansowana technologia, wielkie idee, ale na końcu to od ich pracy i bezbłędności zależy czy łazik zadziała na powierzchni Marsa.

W dokumencie poznajemy ludzi, których ręce dotykały sprzętu wysłanego na Czerwoną Planetę. I jak na razie jest tylko jedno miejsce na Ziemi, które z powodzeniem wysłało tam roboty. To ośrodek badawczy NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie niedaleko Los Angeles.
 

img
Ośrodek Jet Propulsion Laboratory. Źródło: National Geographic.


Swoje historie opowiadają technicy z JPL, których zadaniem było złożenie łazika. Poznajemy Michaela, który uzmysławia nam jaką wytrwałością i samodyscypliną muszą wykazywać się osoby pracujące przy łaziku. Podaje przykład dnia, w którym wkręcił tylko 6 śrubek, a mimo to wrócił wyczerpany.


Co znajdziemy w dokumencie?

Większość akcji dokumentu rozgrywa się w hali High Bay 1 w JPL. To tzw. clean room (czyli czyste pomieszczenie), w którym elementy łazika były składane w jedną całość.

Możemy dowiedzieć się jak wygląda proces montażu wartych wiele milionów dolarów elementów pojazdu i w jaki sposób łazik jest testowany na Ziemi. Szczegółowe obrazy z wiercenia w korpusie łazika czy montowania silników sterujących i napędzających jego system jezdny są przeplatane z opowieścią co Perseverance będzie na Marsie robił.
 

img
Łazik podczas testów systemu jezdnego w High Bay 1. Źródło: National Geographic.


Poznajemy m.in. sposób działania mechanizmu zbierającego próbki skalne. Misja łazika Perseverance oprócz bardziej doczesnych celów naukowych jest też pierwszym etapem przywiezienia próbek z Marsa na Ziemię. Nic nie zastąpi bowiem badań wykonywanych w ziemskich laboratoriach. Taka rewolucja wydarzyła się w przypadku misji Apollo, które przywiozły próbki z Księżyca. Pewnie w ten sam sposób próbki z Marsa byłyby badane przez dziesiątki lat.

Dlatego Perseverance został wyposażony w specjalny system, który pozwoli pobrać fragmenty skał i umieścić je w specjalnych kontenerach do zebrania przez przyszłą misję. W filmie inżynierowie, którzy wymyślili jak działa ten mechanizm opowiadają o nim i możemy się przekonać jak ciężko zapewnić takim pojemnikom odpowiednią sterylność przed ziemskimi mikrobami i związkami organicznymi.

Dźwięki dokręcanych elementów, widok silników elektrycznych idealnie wpasowujących się w elementy systemu jezdnego to uczta dla zmysłów każdego fana inżynierii. Ci z was, których interesuje naukowy aspekt przedsięwzięcia również się nie zawiodą. Jak często można w telewizji w takich szczegółach oglądać instrumenty naukowe, które przyczynią się do odkryć na innej planecie?
 

img


Podsumowanie

Chcielibyśmy się do czegoś doczepić, aby recenzja nie była peanem pochwalnym. Jednak naprawdę o to ciężko. W dokumencie nie ma tego co często trapi średnie produkcje dokumentalne o eksploracji kosmicznej, czyli nadmierna pompatyczność i lanie wody. W jednej godzinie materiału możemy dowiedzieć się dużo technicznych faktów o łaziku i zrozumieć emocje jakie mogą towarzyszyć tym, którzy dosłownie przykładali ręce do tej misji.

Z czystym sumieniem polecamy film “Łazik Perseverance: z misją na Marsa”. Jego premiera odbędzie się wyłącznie na kanale National Geographic 21 lutego o 21:00. Powtórka zostanie wyemitowana 23 lutego o 23:00.

A my czekamy już na lądowanie łazika, które nastąpi 18 lutego, a którego transmisja będzie dostępna online. O szczegółach napiszemy wkrótce.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

 

Reklama