Przejdź do treści

Przetestowano wysokościomierz laserowy dla misji BepiColombo do Merkurego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma dzisiaj otrzymać ostatnie elementy wysokościomierza laserowego dla misji BepiColombo. Wysokościomierz będzie służyć do pomiarów topograficznych powierzchni Merkurego.

5 października 2016 r. szwajcarsko-niemiecko-hiszpański zespół, który konstruował wysokościomierz laserowy, ma przekazać ostatnie jego komponenty do ESA. W ostatnich tygodniach przeprowadzono testy, które zakończyły się powodzeniem. Konstrukcją wysokościomierz laserowego BELA (BepiColombo Laser Altimeter) kierował Uniwersytet w Bernie.

Dzięki wysokościomierzowi będzie można uzyskać trójwymiarowe dane o powierzchni Merkurego. Do dwuwymiarowych obrazów ze zdjęć dojdą dane o wysokości terenu. Wysokościomierz BELA wykorzystuje podczerwony laser do wysyłania krótkich impulsów, które po odbiciu od powierzchni Merkurego będą obserwowane przez teleskop pracujący na pokładzie sondy orbitalnej. Zmierzenie czasu dotarcia impulsu pozwoli na obliczenie odległości do danego punktu na powierzchni. Taka metoda pozwala na osiągnięcie dokładności nawet 1 metra przy pomiarach z dystansu 1000 km.

BepiColombo jest wspólną misją ESA oraz japońskiej agencji JAXA. Start jest zaplanowany na rok 2018. Zostaną wystrzelone razem dwie sondy orbitalne, zbudowane przez każdą z agencji. Do Merkurego sondy dotrą w 2014 roku i będą krążyć po orbitach o wysokości od 400 do 19200 km nad powierzchnią.

Więcej informacji:

Źródło: University of Bern

Na zdjęciu:
Wysokościomierz laserowy BELA (BepiColombo Laser Altimeter). Źródło: University of Bern / Ramon Lehmann.

Reklama