Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 umieszcza na orbicie parę satelitów telekomunikacyjnych

img

Rakieta Ariane 5 w swoim pierwszym locie w 2020 roku wyniosła na orbitę parę satelitów telekomunikacyjnych Eutelsat KONNECT i GSAT 30. Start został przeprowadzony z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Rakieta wystartowała ze stanowiska ELA-3 w Kourou 16 stycznia o 22:05 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie i po około 40 minutach ładunki misji zostały wypuszczone na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej. Oba satelity użyją teraz własnego napędu, aby wspiąć się na swoje ostateczne pozycje.


Start rakiety Ariane 5 z satelitami Eutelsat KONNECT i GSAT 30. Źródło: Arianespace.

Cięższym satelitą tej misji (o masie 3619 kg) był Eutelsat Konnect firmy telekomunikacyjnej Eutelsat. Na satelicie znalazł się zestaw komunikacji w paśmie Ka, za pomocą którego będą świadczone usługi dostępu do Internetu dla klientów z Europy i Afryki. Przepustowość satelity ma wynieść 75 Gb/s.

Satelita Eutelsat Konnect jest pierwszym który korzysta z nowej platformy satelitarnej Spacebus Neo, zbudowanej przez firmę Thales Alenia Space przy współfinansowaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i francuskiego rządu. Platforma Spacebus Neo ma już wyłącznie napęd elektryczny (silniki jonowe zasilane ksenonem), co znacząco zmniejsza masę satelity.

Drugim wypuszczonym satelitą był GSAT 30 zbudowany i zarządzany przez Indyjską Agencję Kosmiczną ISRO. Satelita o masie 3357 kg zajmie pozycję 83 E na orbicie geostacjonarnej, skąd będzie świadczył usługi telewizyjne i dostarczania serwisu informacyjnego. Zastąpi satelitę Insat 4A, działającego od 2005 roku.

Był to pierwszy start europejskiej rakiety Ariane 5 w 2020 roku. Operator rakiety, firma Arianespace planuje wykonać 5 lotów tego systemu w tym roku. Poza tym w ramach grupy Arianespace powinno się jeszcze odbyć nawet 15 lotów rakiet Vega, Sojuz oraz debiuty rakiet Vega-C i Ariane 6.

Na podstawie: Arianespace, SN

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 opuszczająca stanowisko ELA-3 w Kourou z satelitami Eutelsat KONNECT i GSAT 30 na szczycie. Źródło: Arianespace.

Reklama