Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wysłała na orbitę satelitę obserwacyjnego Landsat 9 dla NASA

img

Z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii przeprowadzono start rakiety Atlas V z satelitą obserwacji Ziemi Landsat 9.

Rakieta Atlas V konsorcjum United Launch Alliance wysłała na orbitę kolejnego satelitę sieci Landsat – budowanej dla NASA i United States Geological Survey sieci satelitów obserwacji Ziemi, dostarczających naukowcom zdjęć powierzchni naszej planety.

Start w mglistej pogodzie nastąpił 27 września 2021 r. o 20:12 czasu polskiego ze stanowiska SLC-3E na kosmodromie Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Rakieta bez problemów umieściła satelitę na wstępnej orbicie do docelowej heliosynchronicznej o wysokości 705 km. Satelita odseparował się od górnego stopnia Centaur 1 godzinę i 4 minuty od startu.

Landsat 9 to 9. satelita obserwacyjny tej serii, ale 8. który trafił na orbitę (nie powiodło się wysłanie Landsata 6). Pierwszy Landsat został wysłany na orbitę w 1972 r. na rakiecie Delta. Wysłany satelita jest bliźniaczy względem poprzedniego Landsata 8. Oba satelity będą uzupełniać się na tej samej orbicie i co 8 dni sfotografują całą powierzchnię Ziemi.

Landsat 9 podobnie jak jego poprzednik bazuje na platformie satelitarnej LEOStar-3 produkcji Northrop Grumman. Ma masę z paliwem 2,7 t i jest wyposażony w parę instrumentów: Operational Land Imager 2 (OLI-2) oraz Thermal Infrared Sensor 2 (TIRS-2). OLI-2 zmierzy światło odbite przez powierzchnię Ziemi w zakresie widzialnym i podczerwieni z rozdzielczością do 15 m/px. Detektor termiczny TIRS-2 będzie z kolei obserwował światło w dwóch pasmach podczerwonych, przydatnych do pomiaru temperatury powierzchni. Oba instrumenty pozwolą na rejestrację pasa o szerokości 185 km podczas jednego przelotu.

Produkty obrazów powstałe w wyniku pracy satelity pomogą badać zmiany środowiska takie jak zanik lasów deszczowych czy ustępowanie lodowców, wesprą działania planistów przestrzennych, rolników i służb ratunkowych podczas klęsk żywiołowych. Z obrazów Landsat od 2008 r. może korzystać każdy. Baza surowych danych jest publicznie dostępna i została pobrana już 100 milionów razy.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z misją Landsat 9. Źródło: NASA/Bill Ingalls.

Reklama