Przejdź do treści

Rakieta Atlas V wysyła parę satelitów telekomunikacyjnych dla operatora SES

atlas v

Rakieta Atlas V wystrzeliła blisko orbity geostacjonarnej zestaw dwóch satelitów telekomunikacyjnych SES-20 i SES-21 luksemburskiego operatora SES.

Start przeprowadzono z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie 4 października 2022 roku. Rakieta Atlas V wystartowała ze stanowiska SLC-41 o 23:36 czasu polskiego. Lot dwustopniowej konstrukcji przebiegł pomyślnie.

Najpierw górny stopień Centaur ulokował się z ładunkiem na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej. Potem, w drugim odpaleniu, przeszedł na orbitę transferową GTO. Po kilkugodzinnej fazie swobodnego dryfu do apogeum Centaur odpalił po raz trzeci i ostatni, umieszczając satelity na orbicie bliskiej orbicie geostacjonarnej. Jako pierwszy został wypuszczony satelita SES-20, a kilkadziesiąt minut później, po drobnym manewrze z użyciem silniczków kontroli orientacji RCS, uwolniony został też satelita SES-21. Misja trwała łącznie 6 godzin i 18 minut.

W misji wykorzystano rakietę Atlas V w konfiguracji 531, czyli była to dwustopniowa konstrukcja z górnym stopniem Centaur zasilanym pojedynczym silnikiem RL-10. Po bokach rakiety przymocowane były trzy boczne rakiety na paliwo stałe GEM-63, a na szczycie rakiety znajdowała się owiewka chroniąca ładunek o średnicy 5 metrów.


O satelitach SES-20 i SES-21

W udanym locie na orbicie umieszczono parę satelitów telekomunikacyjnych SES 20 i SES 21 firmy SES. Firma dysponuje kilkudziesięcioma satelitami telekomunikacyjnymi przeznaczonymi do świadczenia usług komercyjnych.

Satelity SES 20 i SES 21 to konstrukcje przeznaczone do komunikacji w paśmie radiowym C. Oba bazują na nowoczesnej platformie satelitarnej Boeing BSS 702SP zasilanej wyłącznie jonowym napędem elektrycznym. To najmłodsza wersja ze sprawdzonej linii platform 702, przeznaczona do mniejszych satelitów, wymagających zasilania poniżej 18 kW i o masie około 2 ton. Platforma debiutowała w 2015 roku na satelicie Eutelsat 115 West B.

Każdy z satelitów jest wyposażony w zestaw dziesięciu transponderów pasma C, kontrolowanych przez sterowane anteny umożliwiające utworzenie tysięcy wąskich wiązek komunikacyjnych.

Satelity zostały wysłane w ramach programu Federalnej Komisji Łączności USA, która koordynuje zwolnienie częstotliwości 280 MHz dla naziemnych operatorów sieci 5G. Operatorzy dofinansowują budowę nowych satelitów dla innych podmiotów, by te mogły przenieść swoje bazy klientów komunikacji satelitarnej na inne częstotliwości pasma C. Ostateczny termin wysłania takich zastępczych satelitów upływa z końcem 2023 roku.

Firma SES wysłała już w ramach tego programu satelitę SES-22, zbudowanego przez Thales Alenia i umieszczonego na orbicie przez rakietę Falcon 9. W planach ma jeszcze umieszczenie pary satelitów SES-18 i SES-19, budowanych przez firmę Northrop Grumman. Na Ziemi pozostanie jeszcze satelita rezerwowy SES-23, zbudowany przez Thales Alenia.


Podsumowanie

Był to 96. start w historii rakiety Atlas V i jej szósty lot w 2022 roku. Konsorcjum United Launch Alliance, do którego należy ten system orbitalny, ma w planach jeszcze tylko 20 startów. Stopniowo rakiety Atlas V oraz Delta IV Heavy zastępować będzie system Vulcan Centaur, który ma zadebiutować w 2023 roku.

W nocy z piątku na sobotę odbędzie się kolejny start z przylądka Cape Canaveral. Również w ramach misji zwalniającej częstotliwości w paśmie C poleci rakieta Falcon 9 z parą satelitów Galaxy 33 i Galaxy 34 operatora Intelsat.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: ULA/SN/NSF

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V 531 startująca z misją orbitalną z satelitami SES-20 i SES-21. Źródło: ULA

Reklama