Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wyniosła 60 satelitów Starlink L27. Dolny stopień wykonał rekordowy 10. lot

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę kolejny zestaw 60 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. W misji Starlink L27 po raz pierwszy wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 – w sumie to jego dziesiąty raz.

Rakieta wystartowała do tej misji 9 maja 2021 r. o 8:42 czasu polskiego. Start został przeprowadzony ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Wszystkie fazy lotu przebiegły poprawnie i 64 minuty po starcie górny stopień rakiety wypuścił cały zestaw satelitów na wstępnej orbicie.

W rekordowej misji wykorzystano używany pierwszy stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1051, który wykonał już wcześniej aż 9 startów. To pierwszy egzemplarz dolnego stopnia, który został wykorzystany z powodzeniem 10 razy. Wcześniejsze misje w jakich brał udział to: Demo-1 do Międzynarodowej Stacji KosmicznejRADARSATStarlink L3Starlink L6Starlink L9Starlink L13SiriusXM-7Starlink L16 oraz Starlink L21.

Dolny stopień po raz 10. po wykonanej misji powrócił na Ziemię, wylądował na własnym napędzie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Sieć Starlink składa się już z ponad 1400 działających satelitów. Prawie wszystkie okupują powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Docelowo ma się tam znaleźć 1584 ładunków. Firma SpaceX powinna dokonać tego jeszcze w pierwszej połowie 2021 r. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, wysłano na razie 10 statków.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Rakietowy maj z satelitami Starlink

Misja Starlink L27 była trzecią misją z wynoszeniem tych satelitów w ostatnich 11 dniach. Już 15 maja ma zostać przeprowadzony kolejny lot o oznaczeniu Starlink L26. Prawdopodobny w maju jest jeszcze potem jeden lot ze Starlinkami.

Następnie SpaceX będzie prowadził ostatnie przygotowania do kilku komercyjnych lotów dla klientów. 1 czerwca ze stanowiska SLC-40 ma wystartować Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym Sirius XM-8, a 3 czerwca z sąsiedniej wyrzutni SLC-39A powinna polecieć misja zaopatrzeniowa statku Dragon CRS-22 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 17 czerwca planowany jest też lot z kolejnym satelitą systemu GPS III (SV05).

W kwietniu 2021 r. Federalna Komisja Łączności udzieliła zgody firmie SpaceX na zmianę planów rozłożenia satelitów sieci Starlink. Teraz SpaceX (pod pewnymi warunkami) może kontynuować rozbudowę systemu o kolejne 2800 satelitów na orbitach o wysokościach 540 - 570 km i inklinacjach: 53,2, 70 oraz 97,6 stopnia.

SpaceX powinien w drugiej połowie 2021 r. zacząć zwiększanie liczebności swoich satelitów na orbicie polarnej. Wysyłane tam Starlinki są wyposażone w międzysatelitarne połączenia laserowe, by ograniczyć konieczność używania naziemnych stacji pośredniczących w rejonach okołobiegunowych.
 

Podsumowanie

Niedzielny start Starlink L27 był to 40. udanym lotem orbitalnym na świecie w 2021 roku. Po raz 14. w tym roku poleciała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Co ciekawe w tym roku firma SpaceX nie wykonała startu z nowym egzemplarzem dolnego stopnia swojej rakiety – wszystkie człony były używane.

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z jedną z poprzednich misji Starlink L20. Źródło: SpaceX.

Reklama