Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi katarskiego satelitę telekomunikacyjnego

W czwartkowe popołudnie z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z wojskowym satelitą telekomunikacyjnym dla Kataru Es’hail 2.

Rakieta wystartowała ze stanowiska LC-39A 15 listopada o 21:46 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie. Satelita został wypuszczony na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO), a dolny stopień rakiety powrócił na Ziemię i bezpiecznie wylądował na barce na Atlantyku.


Relacja ze startu rakiety Falcon 9 z satelitą katarskim Es'hail 2. Źródło: SpaceX.

Es’hail 2 to satelita zbudowany przez japońską firmę Mitsubishi Electric Corp. dla wojska Kataru. Statek waży 5300 kg. Jest wyposażony w transpondery pasma Ka i Ku. Oprócz wykorzystania przez wojsko, satelita będzie też pośredniczył w transmisji sygnału telewizyjnego i udostępniał cywilne usługi telekomunikacyjne.

Oprócz głównego ładunku użytecznego misji, na satelicie zamontowano dwa anteny dla amatorskiej komunikacji radiowej. To pierwszy raz, kiedy na orbitę geostacjonarną trafi taki ładunek.

Rakieta wysłana przez SpaceX w tym locie korzystała z używanego dolnego stopnia, który leciał już w misji 22 lipca z kanadyjskim satelitą telekomunikacyjnym. Był to 18. udany start firmy w tym roku. Wyrównuje to zeszłoroczny rekordowy wynik firmy. SpaceX ma w planie jeszcze 4 loty w tym roku.

Źródło: SN

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 lecąca z satelitą Es'hail 2. Źródło: SpaceX.

Reklama