Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi ostatnią grupę satelitów telekomunikacyjnych Iridium-NEXT

img

Rakieta Falcon 9 w swoim pierwszym locie w 2019 roku wyniosła na orbitę ostatnią grupę satelitów telekomunikacyjnych Iridium-NEXT, kończąc tym samym największą w historii wymianę flotylli satelitów na orbicie.

Rakieta wystartowała w piątek 4 stycznia 2019 roku o 16.31 czasu polskiego z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Cały lot przebiegł pomyślnie i wszystkich dziesięć satelitów zostało prawidłowo wypuszczonych. Dolny stopień wylądował na barce na Oceanie Spokojnym.

O sieci Iridium-NEXT

Iridium-NEXT to druga generacja sieci telekomunikacyjnej firmy Iridium. Pierwsza generacja systemu trafiała na orbitę w latach 1997–2002. Obecnie sieć osiągnęła pełną zdolność operacyjną z 75 nowymi satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej – 66 z nich będzie aktywnych, a 9 stanowić będzie gotowe do działania statki zapasowe.

Satelity zostały zbudowane przez firmę Thales Alenia Space. Każdy jest wyposażony w anteny mogące wytwarzać 48 wiązek w paśmie L. Satelity działają też w paśmie Ka, celem komunikacji z infrastrukturą naziemną i między sobą.

Wartość całego kontraktu na budowę satelitów Iridium-NEXT opiewała na trzy miliardy dolarów. Dzięki sieci można korzystać z usług mobilnej łączności z przepustowością dochodzącą do 1,4 Mb/s. Wcześniejsza generacja umożliwiała transfer danych jedynie do 128 kb/s.

Z usług sieci Iridium korzystają użytkownicy wyposażeni w terminale na lądzie oraz statki morskie i powietrzne. Na pokładzie satelitów umieszczono także odbiorniki Aireon do śledzenia ruchu samolotów dla instytucji kontrolujących ruch powietrzny w Europie i Kanadzie.

Już marcu powinna być zakończona certyfikacja systemu Aireon. Od kwietnia powinny rozpocząć się testy operacyjne w korytarzach powietrznych na północnym Atlantyku.

Wszystkie satelity Iridium-NEXT były wyniesione przez rakiety Falcon 9 w latach 2017–2019.

Podsumowanie

Był to już drugi start rakiety orbitalnej w 2019 roku. Pierwszy lot przeprowadziły Chiny z satelitą wojskowym Zhongxing-2D. W locie wykorzystano użyty już wcześniej dolny stopień. Wykonał on tym samym już drugi udany powrót i lądowanie.

Firma ma teraz w planach wyniesienie w następnym starcie indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego PSN 6 i lądownik księżycowy należący do prywatnej firmy SpaceIL.

W lutym natomiast ma zostać przeprowadzona bezzałogowa misja demonstracyjna kapsuły Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeszcze w tym roku firma planuje wykonać pierwszy od 2011 roku załogowy lot orbitalny z amerykańskiej ziemi.

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: SpaceX/SN/Iridium

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska SLC-4E z kosmodromu w Vandenberg z satelitami konstelacji Iridium-NEXT. Źródło: SpaceX.

Reklama