Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi satelitę cyfrowej transmisji radiowej SiriusXM-8

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie po raz drugi w ostatnich trzech dniach wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. W udanym locie wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego SiriusXM-8.

Start został przeprowadzony 6 czerwca 2021 r. Rakieta wystartowała ze stanowiska SLC-40 w Cape Canaveral o 6:26 rano czasu polskiego (o 0:26 czasu lokalnego). Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i satelita został wypuszczony na docelowej orbicie transferowej GTO do pozycji geostacjonarnej.

W locie wykorzystano po raz trzeci dolny stopień rakiety o oznaczeniu B1061. Latał on wcześniej w dwóch załogowych misjach: Crew-1 oraz Crew-2. Teraz ponownie wrócił na Ziemię po wykonanej pracy i o własnym napędzie wylądował na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Wyniesiony ładunek SiriusXM-8 (SXM-8) to drugi satelita cyfrowej transmisji sygnału radiowego DARS zbudowany przez Maxar Technologies dla firmy SiriusXM. Satelita SXM-8 ma zastąpić wysłanego w 2005 r. satelitę XM-4. Wcześniej w 2020 r. na orbitę trafił też bliźniaczy satelita SXM-7 mający zastąpić statek XM-3. Niestety ładunek telekomunikacyjny na tym satelicie uległ nieodwracalnemu uszkodzeniu i satelitę w lutym 2021 r. uznano za straconego.

Satelita SXM-8 ma masę około 7 t i bazuje na platformie satelitarnej Maxar 1300 (dawniej SSL-1300). Ładunek telekomunikacyjny umożliwia wysyłanie sygnału radiowego w paśmie S. Panele słoneczne są w stanie dostarczać satelicie 20 kW mocy. Satelita ma przeznaczony czas użytkowania wynoszący 15 lat.

Był to już 18. udany start rakiety Falcon 9 w 2021 r. W czerwcu w planach firmy SpaceX są jeszcze dwie misje: z satelitą nawigacyjnym GPS III SV05 17 czerwca oraz współdzielony lot dla wielu podmiotów Transporter-2.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 sekundy przed startem z satelitą SXM-8. Źródło: SpaceX.

Reklama