Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi statek Dragon, dolny stopień ma awarię i ląduje w wodzie

img

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleciał statek zaopatrzeniowy Dragon. W ramach misji towarowej CRS-16 rakieta Falcon 9 wyniosła z powodzeniem kapsułę na orbitę, ale dolny stopień, który miał lądować w wyznaczonej strefie na brzegu miał awarię. Mimo to zdołał miękko wodować.

Rakieta Falcon 9 wystartowała o 19:16 polskiego czasu z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Lot i wyniesienie statku na orbitę przebiegł pomyślnie.

Główny cel misji był sukcesem, jednak nie udało się kontrolowane lądowanie dolnego stopnia na wyznaczonym miejscu LZ-1 w bazie Cape Canaveral. Problemem była jedna z lotek stabilizujących, która nie zadziałała poprawnie. Pomimo tego stopień wyhamował i choć nie dotarł do lądowiska, to miękko wodował przy brzegu. Elon Musk, właściciel firmy SpaceX poinformował na Twitterze, że zostanie podjęta próba odzyskania rakiety z wody.

Film ze startu. Źródło: SpaceX

O ładunku


W hermetyzowanej części statku znalazło się 304 kg zaopatrzenia dla załogi, 191 kg sprzętu dla działania stacji, 11 kg sprzętu dla rosyjskiej części stacji, 40 kg sprzętu komputerowego, 15 kg ekwipunku do spacerów kosmicznych oraz  1037 kg eksperymentów naukowych.

W zewnętrznej części Dragona umieszczono dwa eksperymenty do montażu na zewnątrz ISS. Pierwszy to Global Ecosystem Dynamics Investigation (GEDI) - laserowe urządzenie do mapowania trójwymiarowych struktur na powierzchni Ziemi, takich jak lasy czy lodowce. 

Drugim zabranym urządzeniem jest demonstrator zdalnego tankowania na orbicie RRM3. Za pomocą tego sprzętu spróbuje się pierwszy raz w historii przeprowadzić na orbicie transfer paliwa kriogenicznego (w tym przypadku ciekłego metanu) pomiędzy dwoma zbiornikami za pomocą specjalnego węża. Wcześniejsze eksperymenty tej serii były udane, ale nie wykorzystywały jeszcze paliwa.

Dragon zabrał też ze sobą kilka niewielkich satelitów standardu CubeSat. Będą one wypuszczone z pokładu stacji za pomocą specjalnej platformy NanoRacks w japońskim module Kibo.

Podsumowanie


Był to już 20. start rakiety należącej do firmy SpaceX w tym roku. 19 z nich to były starty rakiety Falcon 9, natomiast jeden był debiutem nowej ciężkiej rakiety nośnej Falcon Heavy.

Był to też 100. udany start orbitalny na świecie (102. w ogóle). Liczba stu startów rakiet orbitalnych została przekroczona po raz pierwszy od 1990 roku. 

Źródło: NASA/SN

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z kapsułą Dragon CRS-16 ze stanowiska LC-40 w Cape Canaveral na Florydzie. Źródło: NASA
 

Reklama