Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi w kierunku ISS ostatni statek towarowy Dragon 1

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek towarowy Dragon. Był to ostatni lot zaopatrzeniowy tej wersji statku (Dragon 1).

Rakieta wystartowała z kosmodromu na przylądku Cape Canaveral na Florydzie. Start nastąpił w sobotę 7 marca o 5:50 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie i statek został wypuszczony na odpowiedniej orbicie. W poniedziałek 9 marca zbliży się do stacji i zostanie przytwierdzony do niej za pomocą ramienia robotycznego.

Dolny stopień rakiety wykonał również udany powrót na Ziemię i wylądował na stanowisku LZ-1. Był to używany człon, który leciał już w poprzedniej misji zaopatrzeniowej CRS-19 w 2019 r.


Relacja ze startu. Źródło: SpaceX.

Była to już 20. misja zaopatrzeniowa statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misje były wykonywane w ramach wartego 3 mld dolarów kontraktu CRS 1, podpisanego z NASA w 2008 r. Oprócz statku Dragon firmy SpaceX, dostawy wykonywała też firma Northrop Grumman (dawniej Orbital ATK) ze swoim statkiem Cygnus.

Z 20 misji, wykonanych przez SpaceX, 19 było udanych. Utracono tylko ładunek w misji CRS-7 w 2015 r. Przyczyną niepowodzenia był wybuch rakiety Falcon 9 podczas startu. W czasie tych wszystkich misji, Dragon wyniósł na stację łącznie 43 tony ładunku i przywiózł z powrotem na Ziemię 33 tony.

Pod koniec 2020 r. SpaceX zacznie świadczyć usługi transportu towaru do ISS w ramach kontraktu CRS-2. Do tego celu użyta zostanie nowa wersja statku Dragon 2, który jest towarowym wariantem załogowego Crew Dragon.

Dziś w statku Dragon w kierunku stacji poleciało 1977 kg towaru:

  • 273 kg zaopatrzenia dla załogi
  • 960 kg eksperymentów naukowych
  • 53 kg sprzętu do spacerów kosmicznych
  • 219 kg sprzętu konserwacyjnego
  • 1 kg sprzętu komputerowego


W niehermetyzowanej części statku podróżuje europejska platforma naukowa Bartolomeo. Zostanie ona zamontowana na zewnątrz modułu Columbus. Na urządzeniu będzie można umieścić nawet 13 eksperymentów naukowych.

Była to już 4. misja orbitalna rakiet Falcon 9 w tym roku. Firma SpaceX planuje 14 marca kolejny start z porcją satelitów Starlink-1. Na świecie przeprowadzono w tym roku już 16 udanych startów rakiet orbitalnych.

Na podstawie: SpaceX/NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze statkiem CRS-20 na szczycie. Źródło: SpaceX.

Reklama