Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysłała pierwszą koreańską misję księżycową

falcon 9 start

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła pierwszą południowokoreańską misję księżycową KPLO. Sonda zbada naszego naturalnego satelitę za pomocą sześciu instrumentów.

Pierwsza misja księżycowa Korei Południowej wystartowała 4 sierpnia 2022 r. o 19.08 czasu lokalnego ze stanowiska SLC-41 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wykonała udany lot i po dwóch odpaleniach górnego stopnia sonda została wypuszczona około 40 minut po starcie na balistycznej trajektorii transferowej w kierunku Księżyca.

Statek teraz będzie podróżował swobodnie po ustalonej trajektorii. Przeleci za punktem libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce, położonym 1,5 mln km od Ziemi, by następnie pod wpływem pól grawitacyjnych zbliżyć się do Księżyca i wejść na orbitę wokół niego 16 grudnia 2022 r. Podobną długą wielomiesięczną, ale za to oszczędzającą paliwo trajektorię, obrała sonda agencji NASA CAPSTONE wysłana w stronę Księżyca w czerwcu.

kplo
Wizualizacja sondy KPLO komunikującej się z Ziemią. Źródło: KARI.


Pierwsza koreańska misja na Księżyc

KPLO (Korean Pathfinder Lunar Orbiter), znana też pod nazwą Danuri, to pierwsza misja księżycowa prowadzona przez południowokoreańską agencję kosmiczną KARI. Jest to misja otwierająca koreański program eksploracji Księżyca. Statek dostarczy zobrazowania satelitarne powierzchni pod kątem planowania lądowania przyszłej misji, zbada właściwości fizyczne i chemiczne regolitu, dokona pomiarów szczątkowego pola magnetycznego naszego satelity, pomoże w szukaniu cennych zasobów na powierzchni i przeprowadzi testy technologiczne.

Misja KPLO powstaje we współpracy z amerykańską agencją NASA. NASA dostarczyła na pokład sondy jeden z sześciu instrumentów naukowych, dodatkowo będzie pomagać w operacjach związanych z prowadzeniem misji, analizie naukowej danych oraz komunikacji z sondą za pomocą sieci anten Deep Space Network. Statek KPLO razem z wysłanym w czerwcu CAPSTONE i działającym już od lat orbiterem LRO wspomogą planowanie załogowych misji księżycowych programu Artemis.

Sonda bazuje na strukturze sześcianu. Łącznie z paliwem waży około 680 kg (sucha masa to 550 kg). Na bokach ma zamontowane rozkładane panele słoneczne, zdolne dostarczyć do 760 W energii elektrycznej. Statek został wyposażony w cztery silniczki odrzutowe jednoskładnikowego paliwa o ciągu 30 N każdy do korekcji trajektorii i 4 silniczki o ciągu 5 N każdy do zmiany orientacji.

Na pokładzie sondy umieszczono 6 instrumentów naukowych:

  • Lunar Terrain Imager (LUTI) – kamera światła widzialnego do fotografowania powierzchni Księżyca z rozdzielczością poniżej 5m/px,
  • Wide-Angle Polarimetric Camera (PolCam) – polarymetr do badań właściwości optycznych regolitu księżycowego,
  • KPLO Magnetometer (KMAG) – magnetometr do ultraprecyzyjnych pomiarów natężenia pola magnetycznego wokół Księżyca,
  • KPLO Gamma Ray Spectrometer (KGRS) – spektrometr promieniowania gamma do poszukiwania i mapowania zasobów na powierzchni Księżyca - rzadkich pierwiastków, minerałów,
  • Disruption Tolerant Network (DTNPL) – eksperyment telekomunikacyjny, sprawdzający działanie sieci komunikacyjnej odpornej na duże opóźnienia i czasowy brak połączenia,
  • ShadowCam – eksperyment NASA polegający na pomiarze światła odbitego z wiecznie zacienionych regionów w kraterach księżycowych. Kamera ma umożliwić pomiary zmian sezonowych w kraterach, dokładne pomiary rozmieszczenia skał wewnątrz kraterów i poszukiwanie dowodów na występowanie w nich lodu wodnego.

 

orbita
Trajektoria lotu na docelową orbitę wokół Księżyca. Zaznaczono też miejsca wykonywania manewrów korekcyjnych. Źródło: KARI.


Podsumowanie

Był to 34. lot rakiety Falcon 9 w 2022 r. Firma już pobiła rekord w liczbie startów w jednym roku swojego systemu. Mamy jednak dopiero sierpień i jeszcze dużo misji w planach.

W locie z sondą KPLO wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1052. Latał on już wcześniej w pięciu misjach orbitalnych: Arabsat 6 STP-2 (w obu jako boczny człon Falcona Heavy), CSG-2, Starlink 4-10 oraz ostatnio w maju 2022 r. Starlink 4-18. Po tym locie ponownie wrócił na Ziemię i miękko wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Sonda KPLO po osiągnięciu orbity wokół Księżyca wykona serię manewrów orbitalnych aby wejść na docelową orbitę o wysokości 100 km i inklinacji 90 stopni. Potem rozpocznie się jej roczna misja naukowa.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: NSF/SN/KARI

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją KPLO. Źródło: SpaceX

Reklama