Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wysyła na orbitę kolejne 60 satelitów Starlink. Trwają pierwsze testy

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła na niską orbitę okołoziemską dwunastą paczkę satelitów telekomunikacyjnych Starlink. W dzisiejszej misji wystrzelono 60 ładunków.

Start odbył się ze stanowiska SLC-39A w kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta wystartowała 3 września o 14:46 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i około 15 minut po starcie satelity zostały wypuszczone przez górny stopień rakiety.

Dolny człon rakiety wrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce OCISLY. Był to drugi lot tego egzemplarza rakiety (B1060). Pierwszą misję wykonał w czerwcu br., wynosząc na orbitę satelitę systemu GPS III.

Firma SpaceX buduje megakonstelację satelitarną Starlink, która ma zapewnić globalny szerokopasmowy dostęp do sieci Internet, głównie w miejscach, gdzie nie istnieje wystarczająca infrastruktura naziemna na stabilne połączenia. Do tej pory firma wysłała (licząc z satelitami prototypowymi) 713 ładunków.

Więcej o sieci Starlink

SpaceX chce jeszcze w tym roku uruchomić otwarte testy usługi dla użytkowników w północnej części Ameryki Północnej. Trwają już jednak testy wewnętrzne - wśród pracowników firmy. Podczas transmisji ze startu mogliśmy się dowiedzieć, że obecną siecią udało się zademonstrować przepustowość ściągania do 100 Mb/s i niskie opóźnienia, które mogłyby umożliwiać granie w wymagające gry sieciowe.

W niektórych satelitach Starlink zaczęto też testować połączenie międzysatelitarne za pomocą laserów. W przyszłości sieć takich połączeń ma przyspieszyć transfer informacji między odległymi miejscami. Nowe serie Starlinków są też wyposażone w specjalne osłony przeciwsłoneczne, które mają zmniejszać jasność statków na niebie.

W pierwszej fazie SpaceX chce dysponować siecią liczącą 1584 satelity. Ale w kolejnych fazach ich liczba wzrośnie do kilkunastu tysięcy.

 

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink L11. Źródło: SpaceX.


 

Reklama