Przejdź do treści

Rakieta H-IIA wysyła na orbitę satelitę nawigacyjnego QZS-3

W sobotę, po tygodniowym opóźnieniu z portu kosmicznego Tanegashima w Japonii wystartowała rakieta H-IIA z trzecim satelitą systemu Quasi-Zenith, który poprawi jakość usług nawigacyjnych GPS na terenie Japonii.

Rakieta wystartowała o 7:29 polskiego czasu w sobotę, choć start planowano już 8 dni wcześniej. Pogoda, a później problemy z wyciekiem w systemie utrzymywania ciśnienia w zbiornikach pokrzyżowały jednak plany zespołu. Lot rakiety był prawidłowy i po pracy dolnego stopnia i czterech rakiet pomocniczych, do przyspieszania rakiety przystąpił górny stopień. Ten wykonał dwa odpalenia, po których znalazł się wraz z ładunkiem na orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO). Po około 29 minutach satelita został odłączony od rakiety.

O ładunku


Sieć satelitów systemu QZSS pomoże w usługach lokalizacyjnych na terenie Japonii. W miastach z wieloma wieżowcami jak Tokio czy rejonach górskich sygnał z amerykańskiego systemu GPS może nie docierać do odbiorników. Satelity Michibiki wchodzące w skład flotylli QZS pomogą w takich sytuacjach, dostarczając przybliżone położenie, gdy nie będzie się go dało ustalić z samych satelitów GPS. Przy widoczności tych drugich, system pomoże w jeszcze dokładniejszym wskazaniu położenia odbiornika.

Satelita QZS-3 bazuje na platformie DS-2000. Waży przy tym 4 700 kg i ma 5,4 m wysokości. Usługę nawigacyjną umożliwiają dwa atomowe zegary rubidowe, których sygnał transmitowany jest przez antenę pasma L (w tych samych zakresach co satelity GPS wysyłają swój sygnał). Poprawy lokalizacji są ustalane naziemnie przy pomocy obserwacji satelitów systemów Galileo i GPS, a następnie przesyłane do satelitów QZS do dalszej dystrybucji użytkownikom.

QZSS to jedyny na świecie system lokalizacyjny umożliwiający pomiar odległości z dokładnością poprawek w rozdzielczości poniżej 1 m. Dwa wcześniejsze satelity zostały wysłane na wysokie orbity eliptyczne typu Tundra, które chociaż nie są orbitami geostacjonarnymi, to umożliwiają wykonywanie ‘ósemek’ pozostając cały czas na japońskim niebie.

Podsumowanie


Był to 5. start rakiety japońskiej w tym roku. Do końca tego roku ma zostać ukończona flotylla złożona z czterech satelitów QZS. Dlatego też w październiku planuje się start ostatniego statku systemu. Usługa lokalizacyjna ma być powszechnie dostępna już od kwietnia przyszłego roku.

Źródło: SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: H-IIA startująca z satelitą meteorologicznym Himawari-9 2 listopada 2016 roku. Źródło: JAXA.
relacjifnor

Reklama