Przejdź do treści

Rakieta Proton-M wynosi parę rosyjskich satelitów telekomunikacyjnych serii Ekspress

start rakiety proton-m

13 grudnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton-M. W udanym locie wyniosła na orbitę parę telekomunikacyjnych satelitów Ekspress AMU3 i AMU7.

Drugi i ostatni lot rakiety Proton-M w 2021 r. został przeprowadzony 13 grudnia. Rakieta wystartowała ze stanowiska 200/39 o 15.07 czasu lokalnego. Pierwsze trzy stopnie systemu rozpędziły niemal do prędkości orbitalnej górny stopień Briz-M wraz z zamontowanymi do niego satelitami. Pierwsze odpalenie stopnia Briz-M umieściło siebie wraz z ładunkami na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej. Następnie rozpoczęła się wielogodzinna faza manewrów orbitalnych, które miały doprowadzić ładunek do docelowej orbity, bliskiej orbicie geostacjonarnej.

Briz-M odpalał się jeszcze 4 razy. W końcu po 17 godzinach i 50 minutach od startu satelita Ekspress AMU3 został wypuszczony. Kilkanaście minut później Briz-M odłączył także drugiego satelitę - Ekspress AMU7.


O ładunkach

W locie wysłano parę cywilnych satelitów telekomunikacyjnych serii Ekspress. Ekspress to seria satelitów, które są obsługiwane przez państwowego rosyjskiego operatora GPKS. Dostarczają usług telekomunikacyjnych dla klientów stacjonarnych i mobilnych w obszarze m.in. transmisji telewizyjnych i radiowych oraz połączenia z siecią Internet.

Satelity zostały zbudowane przez zakłady ISS Rieszetniowa i bazują na platformie Ekspress-1000N. Platforma ta jest wykorzystywana w rosyjskich satelitach telekomunikacyjnych jak i satelitach klientów z innych państw. Każdy z satelitów waży około 2 t. Różnica w masie wynika z nieco innego ładunku telekomunikacyjnego na każdym z nich. Statki są wyposażone w silniki elektryczne do wejścia na docelową orbitę i utrzymywania tej orbity. Panele słoneczne mają dostarczać 6300 W mocy, a planowany czas działania satelitów to 15 lat.

Satelity Ekspress AMU3 i AMU7 są wyposażone w parę dużych rozkładanych anten działających w pasmach Ku i C. Satelita AMU3 jest wyposażony w 7 transponderów pasma C i 2 pasma L. Pasmo Ku jest konfigurowalne i może liczyć 8 lub 22 aktywnych tranponderów. Na satelicie AMU7 znajduje się z kolei 18 transponderów pasma C, 20 transponderów pasma Ku i 1 pasma L. Satelita AMU3 trafi na pozycję 103 E, gdzie zastąpi wysłanego w 2005 roku satelitę Ekspress AM3. AMU7 poleci na pozycję 145 E i tam zastąpi niedziałającego już satelitę Ekspress A4 wysłanego w 2002 r.

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Proton-M startująca z satelitami Ekspress AMU3 i AMU7. Źródło: Roskosmos.

Reklama