Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wynosi 32 satelity sieci OneWeb w siódmej misji

img

Z kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z zestawem 36 satelitów telekomunikacyjnych sieci OneWeb. Był to już 7. start poświęcony budowie tej megakonstelacji.

Rakietę wystrzelono ze stanowiska 1S na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj. Start odbył się 28 maja o 19:38 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po 9 minutach i 22 sekundach od trzeciego stopnia rakiety odłączył się górny dodatkowy stopień Fregat z całym zestawem satelitów.

Fregat uruchomił krótko potem silnik na około 5 minut, by wejść na wstępną orbitę okołoziemską. Następnie po fazie dryfu, trwającej około godzinę, doszło do drugiego uruchomienia silnika, które ustawiło cały zestaw na docelowej kołowej orbicie o wysokości 450 km.

Satelity były wypuszczane przez stopień czwórkami. Pierwsza grupa opuściła rakietę 1 godzinę i 18 minut po starcie. Ostatnia, dziewiąta separacja nastąpiła 3 godziny i 52 minuty od startu. Spółka OneWeb potwierdziła poprawny kontakt ze wszystkimi 36 statkami na orbicie.


Satelity OneWeb

OneWeb to brytyjska sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu z niskimi opóźnieniami dla rządów, firm i użytkowników cywilnych.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży niecałe 150 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 480 km, po testach mają trafić na docelową pozycję o wysokości 1200 km.

Satelity są stabilizowane trójosiowo. Zasilanie dostarcza każdemu para paneli słonecznych. Napęd jest zapewniony przez ksenonowy silnik jonowy. Platformę satelitarną dla satelitów OneWeb buduje firma Airbus Defence and Space.


Trzecia część planu wykonana

Dzięki udanej misji na orbicie znajduje się już 218 satelitów sieci OneWeb. Pierwsza faza budowy sieci zakłada wysłanie łącznie 648 statków za pomocą 20 misji rakiet Sojuz, które startują z kosmodromów w Gujanie Francuskiej, Kazachstanie i Rosji.

Spółka OneWeb chce rozpocząć globalne świadczenie swoich usług w 2022 roku, ale jeszcze w tym roku powinna uruchomić wstępny serwis “Five to 50”. Firma wykonała już 4 z planowanych 5 startów, które obsadzą powłoki orbitalne wymagane, by rozpocząć usługę łączności w szerokościach geograficznych powyżej 50 stopni. Kolejny start OneWeb w czerwcu pozwoli osiągnąć taki zasięg. Do końca 2021 r. firma będzie chciała sprzedać pierwsze usługi dla klientów w Wielkiej Brytanii, Północnej Europie, Grenlandii, Islandii, na Morzu Arktycznym i w Kanadzie.

W maju spółka OneWeb ogłosiła plany przejęcia teksańskiej firmy TrustComm, która zajmuje się integracją rozwiązań komunikacyjnych z sieciami satelitarnymi.


Podsumowanie

Był to 45. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 roku i 62. start w historii rakiety Sojuz 2.1b. Rosja przeprowadziła w tym roku 8 udanych startów rakietowych.

 

 

 

Więcej informacji:

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Roskosmos

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z misją OneWeb 7. Źródło: Roskosmos.

 

 

Reklama