Przejdź do treści

Rakieta Sojuz wynosi 6. grupę satelitów telekomunikacyjnych OneWeb

img

Z kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z 6. zestawem satelitów telekomunikacyjnych sieci OneWeb.

Start miał miejsce 26 kwietnia 2021 r. Rakieta Sojuz 2.1b została wystrzelona ze stanowiska 1S o 0.14 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły prawidłowo i górny stopień rakiety Fregat rozpoczął wypuszczanie satelitów czwórkami na niskiej orbicie polarnej 1 godzinę i 18 minut po starcie.

Ostatnia grupa została odłączona od członu po niecałych 4 godzinach od początku misji. Łącznie w misji wyniesiono 36 satelitów o łącznej masie 5808 kg.


182 satelity OneWeb na orbicie

Była to 6. misja poświęcona budowie sieci satelitarnej OneWeb. OneWeb to brytyjska sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu z niskimi opóźnieniami dla rządów, firm i użytkowników cywilnych.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży niecałe 150 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 480 km, po testach mają trafić na docelową pozycję o wysokości 1200 km.

Satelity są stabilizowane trójosiowo. Zasilanie dostarcza para paneli słonecznych. Napęd jest zapewniony przez ksenonowy silnik jonowy. Platformę satelitarną dla satelitów OneWeb buduje firma Airbus Defence and Space.

Firma planuje docelowo posiadać system złożony z 648 statków. OneWeb to bezpośrednia konkurencja sieci Starlink, która liczy w tej chwili ponad 1300 aktywnych satelitów. O ile jednak Starlink celuje również w rynek użytkowników indywidualnych, to OneWeb jest budowany z myślą o klientach biznesowych, w tym naziemnych operatorach telekomunikacyjnych.

Do połowy 2021 r. mają zostać wykonane jeszcze dwie misje, co pozwoli osiągnąć zasięg flotylli we wszystkich regionach na północ od równoleżnika 50 N. Dzięki temu klienci z Wielkiej Brytanii, Alaski, Kanady, północnej Europy, Grenlandii, Islandii oraz Arktyki będą mogli zacząć korzystać z usług sieci do końca 2021 r. Globalny zasięg ma zostać osiągnięty już w 2022 r.

To była druga misja OneWeb z kosmodromu Wostocznyj w 2021 r. Poprzednia była przeprowadzona w marcu.

 

 

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/OneWeb/NSF/RussianSpaceWeb

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b podczas przygotowań do startu misji OneWeb 6. Źródło: Roskosmos.

 

 


 

Reklama