Przejdź do treści

Rakieta Vega wysłała na orbitę satelity wojskowe dla Francji

img

Europejska rakieta nośna Vega wysłała w listopadzie 3 satelity wojskowe dla Francji.

16 listoapda 2021 r. przeprowadzono na kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej start europejskiej lekkiej rakiety nośnej Vega. W udanym locie wysłała ona na orbitę trzy satelity serii CERES.

Rakieta wystartowała o 6:27 rano czasu lokalnego ze stanowiska ELV. Cały lot przebiegł pomyślnie i niecałą godzinę po starcie trio satelitów zostało wypuszczone przez górny stopień AVUM na heliosynchronicznej orbicie okołoziemskiej.


O ładunku

CERES (z fr. CapacitÉ de Renseignement Électromagnétique Spatiale) to zestaw trzech satelitów (1, 2 i 3) latających w formacji, których zadaniem będzie nasłuch elektroniczny. Jest to pierwszy system zwiadu elektronicznego jakim dysponować będą siły zbrojne Francji.

Satelity zostały zbudowane przez firmę Airbus Defense and Space. Każdy ze statków ma masę 446 kg. Ładunek użyteczny, służący prowadzeniu nasłuchu został zbudowany przez Thales Defence Mission Systems.

System CERES bazuje na wcześniejszych testowych systemach ESSAIM i ELISA. Po tym starcie Francja staje się pierwszym europejskim państwem (nie licząc Rosji) dysponującym własnym systemem satelitarnego zwiadu elektronicznego.


Podsumowanie

Był to 3. start rakiety Vega w 2021 roku i 20. w historii. Do tej pory 18 startów tej rakiety było udanych. Pierwsza awaria nastąpiła w misji VV15, a druga i do tej pory ostatnia w locie VV17 w 2020 r. Pozostał jeszcze jeden start rakiety Vega, zanim zostanie ona zastąpiona nowym systemem nośnym Vega-C. Vega-C do zaktualizowana wersja poprzedniczki z zupełnie nowymi dwoma dolnymi stopniami.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Vega startująca z misją CERES. Źródło: Arianespace.

Reklama