Przejdź do treści

Rakietowy początek marca 2022

atlas v

W pierwszych dniach marca przeprowadzono na świecie trzy starty rakiet orbitalnych. Satelity zostały wysłane ze Stanów Zjednoczonych i Chin.


Pogodowy GOES-T

1 marca 2022 r. z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V. W pierwszym locie tej rakiety w 2022 r. na orbitę trafił satelita pogodowy agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej GOES-T. W locie wykorzystano rakietę Atlas V w konfiguracji 541 – owiewka na ładunek o średnicy 5 m, 4 boczne rakiety pomocnicze na paliwo stałe i pojedynczy silnik. Po udanym starcie satelita wejdzie o własnym napędzie na początkową pozycję na orbicie geostacjonarnej, gdzie przejdzie wielomiesięczne testy.

GOES-T to trzeci wysłany satelita serii GOES-R. System GOES ma liczącą prawie pół wieku historię. Debiut pierwszego satelity najnowszej generacji systemu czyli GOES-R miał miejsce w 2016 r. Kolejny statek – GOES-S – poleciał w 2018 r.

Wysłany teraz satelita GOES-T podobnie jak poprzednie dwa bazuje na platformie satelitarnej A2100 firmy Lockheed Martin i ma masę startową 5,2 t. Satelita jest wyposażony w dwa główne instrumenty wycelowane w Ziemię: Advanced Baseline Imager (ABI) – radiometr dostarczający obrazy naszej planety w 16 pasmach widzialnych i podczerwonych oraz Geostationary Lighting Mapper (GLM) – czujnik bliskiej podczerwieni wyspecjalizowany w rejestrację wyładowań atmosferycznych. W stronę Słońca patrzą też dwa instrumenty: EXIS do pomiaru energii promieniowania słonecznego dochodzącego do Ziemi oraz SUVI – teleskop ultrafioletowy, przeznaczony głównie do obserwowania dziur koronalnych. Dodatkowo, zestaw dwóch urządzeń dostarcza informacji na temat środowiska kosmicznego na orbicie (wykrywanie wysokoenergetycznych cząstek i pomiar pola magnetycznego).

Start misji GOES-T był opóźniony z powodu usterek jakie doznawały poprzednie satelity serii. Okazało się, że zarówno GOES-R i GOES-S posiadały wadę fabryczną w systemie kontroli termicznej instrumentu ABI, który odpowiada za większość danych pozyskiwanych przez satelity. Wada ta powodowała niższą jakość udostępnianych danych, a czasami nawet przerwy w działaniu satelitów. Statek GOES-T jest już pozbawiony tego defektu.


Wysokie tempo misji Starlink

falcon 9
Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 4-9. Źródło: SpaceX.

Firma SpaceX kontynuuje realizację intensywnego harmonogramu startów swojej rakiety Falcon 9. 3 marca ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral wystartowała kolejna misja z satelitami Starlink – Starlink 4-9.

W udanym locie na niską orbitę trafiło kolejnych 47 satelitów Starlink. Była to już 6. misja poświęcona rozbudowie tej sieci. Starlink to system satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, który ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

 


Więcej o sieci Starlink


 

W 2021 r. SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. Obecnie zapełniana jest powłoka nr 4 – orbity o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. Łącznie w ramach sieci Starlink aktywnych jest już ponad 1800 satelitów. Satelity Starlink wysłano też w pojedynczych misjach na powłokę nr 2 o inklinacji 70 stopni i polarną nr 3.

W locie Starlink 4-9 skorzystano z używanego dolnego stopnia rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1060, który wykonał już wcześniej 10 udanych startów i powrotów na Ziemię: GPS III SV-03Starlink L11Starlink L14TurkSat 5AStarlink L18Starlink L22Starlink L24, Transporter-2Starlink 4-3 oraz Starlink 4-6. W swojej 11. misji również po wykonanej pracy powrócił i wylądował o własnym napędzie na barcie JRTI na Oceanie Atlantyckim.


Chiński Starlink

długi marsz 2C
Rakieta Długi Marsz 2C startująca z pierwszymi satelitami Yinhe 2. Źródło: Zheng Zhongli/Xinhua.

5 marca 2022 r. Chiny przeprowadziły start rakietowy z kosmodromu Xichang. Rakieta Długi Marsz 2C wyniosła 7 komercyjnych satelitów, w tym zestaw 6 statków które rozpoczynają budowę sieci satelitarnej, podobnej do amerykańskiego systemu Starlink.

Na szczycie rakiety umieszczono pierwszych sześć satelitów systemu Yinhe Hantian 2 (znanego też jako Yinhe 2). Są to urządzenia budowane przez firmę Galaxy Aerospace, która chce zbudować na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć udostępniającą dostęp do Internetu w technologii 5G.

W pierwszej fazie rozwoju system ma składać się z 144 satelitów znajdujących się na kołowej orbicie o wysokości 1200 km i inklinacji około 52 stopni. Pierwsza partia, wysłana w omawianej misji posłuży do początkowych ograniczonych testów usługi. Firma już wcześniej, bo w 2020 r. wysłała prototypowego satelitę Yinhe 1.

Razem z satelitami Yinhe 2 na orbitę poleciał w tej misji statek Xuanming Xingyuan 2 zbudowany przez szanghajski ośrodek satelitarny SAST dla firmy SpaceWish. Jest to prawdopodobnie test satelity obserwacji Ziemi. Nie wiadomo jednak dużo o jego dokładnym przeznaczeniu.

 

Na podstawie: NASA/Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z misją GOES-T. Źródło: NASA/Kim Shiflett.

Reklama