Przejdź do treści

Rakietowy weekend firmy SpaceX

falcon 9

W przeciągu 3 dni firma SpaceX przeprowadziła 3 loty swojej rakiety Falcon 9 ze wszystkich wyrzutni, które posiada. Na orbitę trafiła kolejna seria satelitów Starlink i ładunki od prywatnych i rządowych klientów.

Pierwszy lot rakiety Falcon 9 w miniony weekend miał miejsce 17 lipca 2022 r. Wtedy ze stanowiska SLC-39A rakieta Falcon 9 wystrzeliła kolejną serię 53 satelitów sieci telekomunikacyjnej Starlink. O tej misji pisaliśmy więcej w osobnym artykule. Tutaj omówimy pozostałe loty.


Niemiecki satelita radarowy

Misja Starlink była początkiem lotów orbitalnych SpaceX w miniony weekend. Już dzień później z drugiego wybrzeża USA, z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 z satelitą radarowym SARah 1 dla niemieckiego rządu.

Rakieta wystartowała o 7.19 rano czasu lokalnego ze stanowiska firmy SLC-4E. Misja przebiegła zgodnie z planem i po kilkunastu minutach jedyny ładunek lotu został wypuszczony na orbicie polarnej.

Rakieta w pierwszej fazie lotu rozpędzała się przy użyciu używanego dolnego stopnia o oznaczeniu B1071. Jest to stosunkowo nowy człon, bo brał poprzednio udział jedynie w dwóch misjach kosmicznych: NROL 87 i NROL 85. Po zakończonej pracy ponownie wrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu.

Wysłany w tej misji satelita SARah 1 to pierwszy z planowanych 3 statków zbudowanych przez firmę Airbus Defence and Space dla niemieckiego rządu na potrzeby szpiegowskie. SARah 1 ma masę około 4 ton i został wyposażony w radar syntetycznej apertury SAR. Aby zwiększyć jego możliwości rozdzielcze jeszcze w tym roku zostaną wysłane satelity SARah 2 i SARah 3, które będą wyposażone w pasywne odbijające anteny. Sieć SARah zastąpi system SAR-Lupe, który składał się z 5 satelitów i był pierwszą niemiecką siecią satelitów szpiegowskich.


Telekomunikacyjny Globalstar-2 i tajne ładunki

W niedzielę, niecałą dobę po starcie SARah 1 firma SpaceX przeprowadziła kolejny lot. Z trzeciego różnego stanowiska startowego, bo z SLC-40 w Cape Canaveral na Florydzie wystrzelono o 0.27 w nocy czasu lokalnego rakietę Falcon 9 z 5 satelitami: Globalstar-2 FM15 oraz USA 328-331.

Misja przebiegła zgodnie z planem i satelity zostały wypuszczone po locie rakietowym na wstępnych orbitach. Do wysłania ładunków wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o numerze B1061. Człon ten jest już weteranem misji kosmicznych, startował i wracał na Ziemię wcześniej już w 8 misjach: załogowych lotach do ISS Crew-1 i Crew-2, towarowej misji do stacji CRS-23, locie z satelitą telekomunikacyjnym SXM-8, misji z teleskopem rentgenowskim IXPE, misji satelitów telekomunikacyjnych Starlink 4-7 oraz dwóch współdzielonych misjach Transporter-4 i Transporter-5 (ta ostatnia niecały miesiąc temu, w końcówce maja 2022 r.). Także teraz, po raz 9. powrócił i wylądował bezpiecznie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Jedynym jawnym ładunkiem misji był Globalstar-2 FM15. Jest to satelita telekomunikacyjny 2. generacji sieci Globalstar. Sieć ta do tej pory składała się z 24 statków na niskiej orbicie okołoziemskiej (wysłanych w latach 2010-2013) i dostarcza globalnych usług przesyłu danych i połączeń głosowych. Globalstar-2 FM15 jest satelitą o masie około 700 kg i został zbudowany przez firmę Thales Alenia Space, bazując na platformie satelitarnej ELiTeBus-1000. Jest wyposażony w 16 nadawczych transponderów pasma C-S i 16 odbiorczych pasma L-C. Statek ma oczekiwaną długość działania wynoszącą 15 lat.

W przyszłości firma rozpocznie budowę 3. generacji swojej sieci. Ma zostać ona zapoczątkowana w 2025 r., a kontrakt na budowę satelitów nowego systemu otrzymała firma MDA Corporation.

W tej misji wysłano jeszcze 4 amerykańskie satelity wojskowe nieznanego przeznaczenia (oznaczenia na potrzeby katalogów: USA 328, 329, 330 i 331). Ładunki są wyjątkowo sekretne, gdyż nie znamy nawet agencji rządowej czy organizacji, dla której zostały wysłane. Obserwatorzy rynku satelitarnego snują domysły na bazie sposobu montażu satelitów na górnym stopniu rakiety, widocznego podczas transmisji z lotu, że może chodzić o jakieś satelity demonstrujące technologie w przestrzeni kosmicznej i bazujące na budowanych przez firmę SpaceX satelitach telekomunikacyjnych Starlink. Z drugiej strony porównuje się ten start do innych tajnych misji rakiety Falcon 9 na podobną orbitę. Podobne loty miały miejsce w 2017 i 2020 r. i wysyłano wtedy satelity demonstracji technologii dla Narodowego Biura Rozpoznania USA.


Podsumowanie

Firma SpaceX przeprowadziła już w 2022 r. 26 udanych startów swojej rakiety orbitalnej Falcon 9. Na świecie przeprowadzono do tej pory w tym roku (stan na 21 czerwca) 65 udanych lotów. W czerwcu powinniśmy się spodziewać jeszcze jednego lotu Falcona 9 z komercyjnym satelitą telekomunikacyjnym SES-22.

 

 

 

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Lądujący dolny stopień rakiety Falcon 9 po udanej misji SARah-1. Źródło: SpaceX.

 

Reklama