Przejdź do treści

Rakiety Falcon 9 i Electron umieszczają 66 satelitów na orbicie, w tym kolejną porcję Starlinków

Img

13 czerwca przeprowadzono dwie udane misje rakiet orbitalnych. Rakieta Electron wyniosła na orbitę pięć satelitów, a rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie zestaw kolejnych 58 satelitów Starlink i trzy dodatkowe ładunki.


Don’t Stop Me Now

Z kosmodromu na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii, 13 czerwca o 7:12 polskiego czasu, wystartowała rakieta Electron firmy Rocket Lab. W misji nazwanej “Don’t Stop Me Now” rakieta wyniosła na orbitę pięć satelitów.

W ramach edukacyjnego programu NASA ELaNa na orbitę trafił satelita ANDESITE, zbudowany przez Uniwersytet w Bostonie. Z satelity zostanie wypuszczony zestaw 8 pikosatelitów, które wykonają pomiary gęstości prądu w magnetosferze ziemskiej, a wyniki prześlą do satelity-matki, który z kolei wyśle zebrane dane na Ziemię.

Drugim satelitą misji jest M2 Pathfinder, zbudowany przy współpracy Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i rządu Australii. Statek przetestuje technologie komunikacji oraz możliwość zdalnej rekonfiguracji nadajnika radiowego na orbicie.

Pozostałe trzy satelity wysłane w tej misji należą do Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych. Nie ma informacji o ich przeznaczeniu.

Był to 12. start orbitalny rakiety Electron, pierwszy po wybuchu pandemii koronawirusa. Firma Rocket Lab przygotowuje też swoją rakietę do odzysku jej dolnego stopnia po wykonanym locie. Dolne człony mają opadać na spadochronach i być łapane w locie przez helikopter. W ostatnich miesiącach wykonywane były testy spadochronów i sposobu wyłapywania rakiety. W tym locie jednak dolny stopień nie został wyposażony w sprzęt do testów odzyskiwania.


Starlink L8 i SkySat

Ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie w Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę 8. porcję satelitów Starlink V1.0 i trzy satelity SkySat dla firmy Planet Labs.

Głównym ładunkiem misji był zestaw 58 satelitów Starlink V1.0. Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, mająca zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub niedostępny.

To już 8. lot zestawu satelitów Starlink w wersji 1.0. Licząc również testowe satelity V0.9, firma wysłała już na orbitę wokół Ziemi 548 statków. W pierwszej fazie budowy konstelacji w przestrzeń kosmiczną mają trafić 1584 satelity.

Pierwsze wewnętrzne testy działania Internetu przez sieć Starlink mają rozpocząć się już pod koniec lata tego roku. Parę miesięcy później, jeszcze w tym roku, usługa w wersji beta zostanie udostępniona dla chętnych użytkowników w rejonach północnych Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Oprócz Starlinków, w ramach usługi wspólnego lotu na rakiecie Falcon 9 podróżowała trójka satelitów SkySat firmy Planet Lab. SkySat to małe, ważące po 110 kg, satelity obserwacji Ziemi. Firma Planet Lab umieściła już na orbitach od 2013 roku 15 takich satelitów.

Satelity SkySat umożliwiają uzyskiwanie obrazów Ziemi w kolorze i odcieniach szarości o rozdzielczości dochodzącej do 50 cm/px. Satelity tej sieci trafiają na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 500 km.

W tym locie po raz trzeci został wykorzystany dolny stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misjach towarowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej CRS-19 i CRS-20. I tym razem dolny stopień wrócił na Ziemię, lądując na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Podsumowanie

W 2020 roku przeprowadzono już 38 udanych misji orbitalnych. Najwięcej prób przeprowadziły Stany Zjednoczone (14, 13 udanych), z czego zdecydowana większość, bo aż 9, przypada na rakietę Falcon 9. Za USA plasują się Chiny z 13 startami (w tym 2 nieudane loty). Podium zamyka Rosja z 7 lotami rakiet orbitalnych.

Kolejny start orbitalny powinien zostać przeprowadzony już 16 czerwca. Wtedy chińska rakieta Długi Marsz 3B wyniesie ostatniego satelitę sieci nawigacyjnej Beidou.

 

Na podstawie: Rocket Lab/SpaceX/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Electron na stanowisku przed startem misji Don't Stop Me Now. Źródło: Rocket Lab.

Reklama