Przejdź do treści

Rocznica sondy MAVEN na orbicie Marsa

W tym tygodniu mija rok odkąd sonda MAVEN osiągnęła orbitę Marsa. Nazwa urządzenia jest skrótem od Mars Atmosphere and Volatile Evolution, co już na wstępie mówi nam o celu misji, jakim jest badanie ewolucji atmosfery Marsa i procesów jej ulatywania.

Sonda wystrzelona została z Przylądka Canaveral na Florydzie 18 listopada 2013 r. aby po 10 miesiącach osiągnąć orbitę Marsa, przemierzając przez ten czas dystans 711 milionów kilometrów. Obecnie krąży po mocno wydłużonej orbicie w odległości od 150 do 6200 km od powierzchni planety.

Misja finansowana jest przez NASA, przy czym kierownikiem badawczym jest Bruce Jakosky z Uniwersytetu Colorado w Boulder. Kieruje on projektem, który ma na celu określenie zależności pomiędzy ubytkiem atmosfery a zmianami klimatu, które zaszły na Marsie. Naukowcy sądzą, że niegdyś planeta pokryta była akwenami wodnymi oraz posiadała gęstą atmosferę. Istnieje hipoteza, że jedną z przyczyn tak drastycznej zmiany klimatu na Czerwonej Planecie był właśnie ubytek mas atmosfery.

MAVEN jest pierwszą misją zaplanowaną w celu zbadania górnych warstw atmosfery Marsa. Satelita posiada kształt sześcianu o wymiarach 2,3 x 2,3 x 2,0 metra, przy czym z rozłożonymi ogniwami słonecznymi ma prawie 11,5 m długości. Dotychczas sonda przesłała wiele danych, które obecnie są analizowane, jak również zaobserwowała niespodziewane zjawiska takie jak niewyjaśnione pojawienie się chmury pyłu na znacznej wysokości oraz zorze polarne sięgające głęboko w atmosferę planety.

Podstawowe zadania badawcze prowadzone będą jeszcze przez najbliższe dwa miesiące po czym MAVEN rozpocznie swoją rozszerzoną misję.


Więcej informacji:

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: NASA

Na zdjęciu: sonda MAVEN na tle Marsa - wizja artysty. Źródło: NASA.

Reklama