Przejdź do treści

Rok 2019 w kosmicznych zdjęciach

img

Rok 2019 to na „Uranii” prawie 900 artykułów, w których opisywaliśmy najnowsze odkrycia astronomiczne, relacjonowaliśmy przebieg misji kosmicznych, zapraszaliśmy na wydarzenia związane z nauką i eksploracją kosmosu, organizowane w całej Polsce. Podsumujmy mijający rok w zdjęciach z najważniejszych wydarzeń związanych z kosmosem.

Dla każdego miesiąca mijającego roku wybraliśmy po jednym wydarzeniu, które opisywaliśmy na łamach portalu.

 


Sprawdź inne podsumowania 2019 roku

Podsumowanie odkryć w astronautyce

Rakietowe podsumowanie roku


 

STYCZEŃ – Arrokoth z bliska

img
Źródło: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute, National Optical Astronomy Observatory.

Sonda New Horizons wysłała najostrzejsze zdjęcie planetoidy Ultima Thule, jakie udało jej się zrobić. Fotografia została wykonana przez instrument LORRI 1 stycznia 2019 roku, podczas największego zbliżenia.

Sonda New Horizons wysyła najdokładniejsze zdjęcie planetoidy Arrokoth

 

LUTY – Sonda Juno nad Jowiszem

img
Źródło: Kevin M. Gill/NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS.

Sonda Juno wykonała 12 lutego bliski przelot nad atmosferą Jowisza.

Sonda Juno po raz 17. fotografuje Jowisza z bliska

 

MARZEC – Bliżej do powrotu amerykańskich misji załogowych

img
Źródło: NASA/Joel Kowsky.

Kapsuła załogowa Crew Dragon wykonała udaną operację zbliżenia i dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek jest już przytwierdzony do portu IDA przy module Harmony, a astronauci rezydujący na Stacji weszli na jego pokład.

Statek Crew Dragon zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
 

KWIECIEŃ – Pierwszy obraz czarnej dziury

img
Źródło: EHT/ESO.

Astronomowie pokazali pierwszy obraz czarnej dziury (a tak naprawdę jej cienia). Udało się to osiągnąć w obserwacjach supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Wyniki, uzyskane w ramach projektu o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT – Event Horizon Telescope), ogłoszono na jednoczesnej konferencji prasowej w Brukseli i w kilku innych miastach. Udział w odkryciu mają Polacy.

Uzyskano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

 

MAJ – chiński łazik odkrywa materiał z płaszcza Księżyca

img
Źródło: CNSA

Chiński łazik i lądownik misji Chang’e 4 zakończyły niedawno 5. dzień księżycowy. Pierwsze obserwacje naukowe z początku misji wskazują, że obszar po niewidocznej stronie Księżyca, na którym wylądował lądownik z pojazdem, może zawierać materiał z jego płaszcza. Artykuł opublikowano w jednym z majowych numerów czasopisma „Nature”.

Chiński łazik odkrywa materiał z płaszcza Księżyca na powierzchni

 

CZERWIEC – Łazik Curiosity 7 lat po wylądowaniu

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Obszar Clay-Bearing Unit – tak jak przewidywano – jest bogaty w minerały ilaste, powstające przy udziale wody. Łazik Curiosity dokonał analizy kolejnych odwiertów, spojrzał w zachmurzone niebo, pobawił się w piasku i pojechał badać bogate w potas skały. 2019 był już 7. rokiem działania pojazdu.

Łazik Curiosity analizuje bogate w iły próbki z odwiertów, odwiedza „potasowe” skały

 

LIPIEC – sonda Hayabusa 2 ląduje drugi raz na Ryugu

img

Źródło: JAXA, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, University of Aizu and AIST.

11 lipca japońska sonda Hayabusa 2 wykonała drugie udane lądowanie na powierzchni asteroidy Ryugu. Statek pobrał próbki skalne z miejsca uszkodzonego przez zrzucony wcześniej w tym roku ładunek wybuchowy.

Drugie lądowanie na asteroidzie sondy Hayabusa2

 

SIERPIEŃ – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba złożony

img
Źródło: NASA/Chris Gunn.

Dwa segmenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zostały po raz pierwszy połączone ze sobą. Część optyczną urządzenia połączono z platformą satelitarną.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba złożony

 

WRZESIEŃ – Huragan Dorian

img
Źródło: Christina Koch/NASA.

Huragan Dorian otrzymał najwyższą, 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona, stając się najsilniejszym huraganem zarejestrowanym współcześnie w regionie północno-zachodnich wysp Bahama.

Huragan Dorian otrzymuje najwyższą kategorię

 

PAŹDZIERNIK – pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch astronautek

img
Źródło: NASA.

Astronautki NASA – Christina Koch i dr Jessica Meir – wykonały historyczny, pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch kobiet. Głównym celem wyjścia była wymiana niedziałającego modułu ładowania akumulatora BC/DU w sekcji P6 Stacji.

Udana wymiana uszkodzonego modułu ładującego w czasie historycznego spaceru na ISS

 

LISTOPAD – problematyczne podłoże dla polskiego Kreta na Marsie

img
Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Jeszcze w październiku cieszyliśmy się, że nowa strategia wbijania się penetratora geologicznego Kret na lądowniku InSight zaczęła działać. Niestety niedługo po tym urządzenie zaczęło się cofać i wyszło do połowy ponad powierzchnię.

Postępy Kreta we wbijaniu się w marsjański regolit

 

GRUDZIEŃ – nieudany lot Starlinera do ISS, udany powrót na Ziemię

img
Źródło: NASA/Bill Ingalls.

Na Ziemię powróciła bezpiecznie kapsuła Starliner firmy Boeing, która miała wykonać demonstracyjny lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety test systemu załogowego nie był w pełni udany – statek po starcie trafił na złą orbitę i odwołano zbliżenie do ISS.

Kapsuła Starliner wraca na Ziemię po nieudanym locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

Opracował: Rafał Grabiański

Reklama