Przejdź do treści

Rosetta obudziła się, ale konkurs wciąż trwa!

Satelita Rosetta.  Źródło: bis.gov.uk

To jeszcze nie koniec głosowania!

We wszystkich polskich mediach data 20 stycznia 2014 była dniem zakończenia głosowania w konkursie ESA "WakeUpRosetta". I okazuje się, że wszyscy popełnili ten sam błąd. 20 stycznia był ostatnim dniem na przysyłanie prac, które biorą udział w konkursie.

Zatem głosowanie wciąż trwa i to aż do końca tego tygodnia! Dwie zwycięskie prace zostaną ogłoszone dopiero 24 stycznia o godz. 14:00 naszego czasu.

Zapraszamy na stronę konkursu i zagłosowanie na najciekawszą pracę.
https://www.facebook.com/RosettaMission/app_380544765399431

Wśród wielu zgłoszonych prac znajduję się też klip Józka Dobrowolskiego, 17-latka z Ostrołęki. Na pracę Polaka oddano już 5 tys. głosów. A można oddać ich znacznie więcej. Dzięki temu istnieje szansa, iż ESA zauważy, że w Polsce jest spore zainteresowanie badaniami kosmosu.


Wczoraj wieczorem o godzinie 18.18 GMT (19.18 naszego czasu) został odebrany sygnał od Rosetty i przesłany do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych,  które mieści się w niemieckim mieście Darmstadt. Sonda ma się dobrze. Naukowcy wybudzili ją ze snu o godzinie 11.00 czasu polskiego. Przez pierwszych 6 godzin Rosetta rozgrzewała urządzenia, które znajdują się na jej pokładzie. A następnie nawiązała kontakt z Ziemią.

Pod linkiem http://www.livestream.com/eurospaceagency można znaleźć  wydarzenia związane z sondą, a na stronie http://www.youtube.com/watch?v=UqcDtRmJbKY&feature=player_embedded jest animacja procedury "wybudzenia".

 

Źródło: Paweł Z. Grochowalski

Na ilustracji: Satelita Rosetta.  Źródło: bis.gov.uk

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama