Przejdź do treści

Rosja wyniosła na orbitę satelitarnego szpiega Kosmos 2558

img

Z wojskowego kosmodromu Plesieck w Rosji wystrzelono 1 sierpnia 2022 roku rakietę Sojuz 2.1v z tajnym satelitą Kosmos 2558.

Lot przeprowadzono ze stanowiska 4/43 na kosmodromie Plesieck. Rakieta Sojuz 2.1v wystartowała o 23:25 czasu lokalnego. Po dziewięciu minutach lotu rakietowego od drugiego stopnia Sojuza odłączył się dodatkowy górny stopień Wołga wraz z wysyłanym satelitą. Stopień Wołga najpierw wszedł na niską orbitę parkingową, a następnie w serii manewrów wykonanych w obrębie niecałych dwóch godzin ustalił docelową orbitę o wysokości około 450 kilometrów i inklinacji 97 stopni. Tam satelita został wypuszczony.

Oficjalnie nic nie wiadomo o przeznaczeniu satelity. Jego orbita i czas startu wskazuje, że może chodzić o misję szpiegowania amerykańskiego satelity NROL-87 wysłanego w lutym 2022 roku. NROL-87 to tajny ładunek Narodowego Biura Rozpoznania USA, który może być szpiegowskim satelitą obserwacji Ziemi nowej generacji. Według wyliczeń analityków już 4 sierpnia rosyjski satelita zbliżył się do amerykańskiego na odległość zaledwie 75 kilometrów.

Była to jedenasta rosyjska misja orbitalna w 2022 roku. Po raz ósmy w historii wystrzelono rakietę Sojuz 2.1v. Sojuz 2.1b to najlżejsza wersja rakiety Sojuz, która debiutowała w 2013 roku. Dolny stopień tej rakiety wykorzystuje silniki NK-33, które były wyprodukowane w latach sześćdziesiątych dla rakiety N1, która miała wynosić radzieckie załogi w stronę Księżyca.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1v startująca z satelitą Kosmos 2558. Źródło: Roskosmos

 

Reklama