Przejdź do treści

Rosja wysyła na orbitę satelitę nawigacyjnego systemu GLONASS

W minioną sobotę rakieta Sojuz 2.1b wyniosła na orbitę satelitę Glonass-M, który dołączy do rosyjskiej sieci nawigacyjnej.

Start odbył się z kosmodromu w Plesiecku. Rakieta Sojuz 2.1b z górnym stopniem Fregat wystartowała w sobotę o 23:46 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i po prawie 4 godzinach ładunek znalazł się na docelowej kołowej średniej orbicie okołoziemskiej, o wysokości 19 100 km i inklinacji 65 stopni.

Sieć Glonass składa się obecnie z 25 satelitów na trzech płaszczyznach orbitalnych. Program jest wykorzystywany na potrzeby wojska rosyjskiego, ale podobnie jak system GPS udostępnia sygnał na potrzeby cywilne. Wysłany w sobotę satelita zastąpi będący od 2009 roku na orbicie statek sieci.

Nowy element rosyjskiego systemu nawigacyjnego nazywany jest Uragan-M i stanowi drugą generację satelitów GLONASS. Każdy satelita tej wersji waży 1415 kg i projektowany jest do pracy przez 7 lat. Satelity Uragan-M są statkami stabilizowanymi trójosiowo, korzystającymi z transponderów pasma L do przesyłu sygnału. Każdy satelita wysyła sygnały nawigacyjne w czterech przedziałach - dwóch dla wojska i dwóch nieszyfrowanych dla ludności cywilnej. Na pokładzie znajdują się zegary cezowe o precyzji 1000 ns.

Był to 53. start orbitalny w tym roku i 9. przeprowadzony przez Rosję. Poprzedni start z Bajkonuru wysłał w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trójkę astronautów. Następny planowany jest na 9 lipca. Wtedy Sojuz 2.1a powinien wysłać statek zaopatrzeniowy Progress do ISS.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a - podobna do wersji Sojuza, który wyniósł w sobotę satelitę nawigacyjnego serii Glonass-M. Źródło: domena publiczna.

Reklama