Przejdź do treści

Rosja wysyła w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek towarowy Progress MS-17

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem towarowym Progress MS-17. Statek został umieszczony na wstępnej niskiej orbicie okołoziemskiej, skąd o własnych silnikach poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała 30 czerwca 2021 r. o 2:27 w nocy czasu lokalnego ze stanowiska 31/6. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i górny stopień rakiety umieścił statek na właściwej orbicie. Po wykonanej pracy Progress MS-17 został oddzielony od członu rakiety, rozłożył anteny i panele słoneczne. Dotarcie do ISS zajmie Progressowi dwa dni. Dokowanie planowane jest na 2 lipca o 3:03 czasu polskiego w module Poisk.


O misji Progress MS-17

W statku Progress MS-17 umieszczono prawie 2,5 t towaru: 1509 kg suchego zaopatrzenia dla załogi, sprzętu konserwacyjnego na potrzeby stacji i eksperymentów naukowych, 470 kg paliwa do systemów napędowych stacji, 420 kg wody oraz 40 kg mieszanki powietrznej oraz tlenu.

Statek Progress MS-17 pozostanie zadokowany do modułu Poisk aż do przyłączenia nowego modułu do stacji - MLM Nauka. MLM Nauka zajmie miejsce modułu Pirs, który zostanie odrzucony od stacji za pomocą statku Progress MS-16. Po przyłączeniu MLM Nauki w miejsce Pirsa do modułu Zwiezda, Progress MS-17 zostanie przemieszczony do przedniego portu w nowym module. Progress MS-17 nie będzie jednak pierwszym statkiem, który zadokuje do nowego modułu, wcześniej zrobi to też załogowy statek Sojuz MS-18.

Przed statkiem Progress MS-17 oprócz misji dostarczenia towaru stoi też dodatkowe zadanie. Za jego pomocą od jednego z portów modułu MLM Nauka zostanie odłączony specjalny adapter dokowania, który służył przyłączeniu statków Progress i Sojuz. Adapter nie będzie już potrzebny, bo do tego portu w MLM Nauka ma zostać przytwierdzony kolejny nowy rosyjski moduł UM Prichal. Jego start jest planowany na wrzesień 2021 r.

Trwają już ostatnie przygotowania do lotu nowego rosyjskiego modułu badawczego do stacji. MLM Nauka został 21 czerwca przyłączony do adaptera rakiety Proton-M, a później zamknięty w owiewce aerodynamicznej rakiety Proton-M.

Teraz moduł oczekuje tankowania zbiorników swojego systemu napędowego. Po tej pracy moduł zamknięty w owiewce zostanie przetransportowany do budynku integracji z rakietą nośną. Po połączeniu z rakietą cały zestaw trafi na stanowisko startowe 200/39, skąd ma polecieć w kierunku ISS 15 lipca 2021 r.


Podsumowanie

Progress MS-17 to 78. rosyjska misja towarowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest to też 10. rosyjski start rakiety orbitalnej w 2021 r. Do tej pory wszystkie rosyjskie starty odbywały się z użyciem rakiety z rodziny Sojuz 2. Łącznie przeprowadzono na świecie w tym roku 57 udanych misji na orbitę.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2 startująca ze statkiem Progress MS-17. Źródło: Roskosmos.

Reklama