Przejdź do treści

Rosyjscy kosmonauci przygotowali moduł Priczal pod przyjęcie statków kosmicznych

Priczal

Dwóch kosmonautów wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby przygotować nowy rosyjski moduł Priczal do przyjęcia pierwszej misji załogowej.

Pierwszy w 2022 roku spacer kosmiczny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został przeprowadzony przez rosyjską załogę. Astronauci Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow wyszli w skafandrach Orlan 19 stycznia 2022 r., żeby dokonać montażu koniecznych elementów do automatycznego dokowania statków w nadirowym porcie modułu Priczal.

Głównym zadaniem spaceru oznaczonego jako VKD-51 było przygotowanie modułu Priczal do przyjęcia w przyszłości statków: załogowego Sojuz MS i towarowego Progress MS. Moduł Priczal został przyłączony do ISS w listopadzie 2021 r. Priczal to ostatni rosyjski moduł jaki został dodany do stacji ISS. Każdy kolejny moduł zbudowany w Rosji będzie już przeznaczony do budowy nowej samodzielnej rosyjskiej stacji kosmicznej.

Spacerowicze wyszli na spacer kosmiczny z modułu Poisk o 13.17 czasu polskiego. Na początku przemieścili się za pomocą ramienia robotycznego Strieła do modułu MLM-U Nauka. Stamtąd blisko już do przyłączonego do portu w tym module modułu Priczal.

Pierwszym zadaniem było usunięcie osłon termicznych, które chroniły przed uszkodzeniem podczas lotu rakietowego rozmaite elementy zewnętrzne, głównie wystające rączki i punkty mocowań lin do spacerów kosmicznych. Kosmonauci zainstalowali też dodatkowe elementy wspomagające przyszłe spacery.

Potem przyszedł czas na główne zadanie, czyli podłączenie okablowania do nawigacyjnego systemu autonomicznego zbliżenia i dokowania Kurs między antenami na module Priczal a modułem Nauka. W dalszej kolejności przemieszczono kamerę zamontowaną na Priczalu, aby mogła rejestrować w przyszłości dokujące statki. Ostatnim zadaniem związanym z przygotowaniem na przyjęcie przez Priczal nowych statków było zamontowanie tarczy celowniczej, ułatwiającej odpowiednie ustawienie się statku względem celu dokowania.

Na koniec astronauci pozbyli się nie potrzebnych elementów wyrzucając je na orbicie w kierunku przeciwnym do lotu stacji. Pousuwano też z modułu Priczal elementy, które potrzebne były podczas dokowania Priczala z modułem Nauka w listopadzie ub.r.

Spacer trwał łącznie 7 godzin i 11 minut. Dla Szkaplerowa było to 3. wyjście w przestrzeń kosmiczną. Zgromadził on już łącznie 21 godzin i 39 minut pracy na zewnątrz. Dubrow wykonał swój 4. spacer kosmiczny w karierze, spędzając łącznie w skafandrze spacerowym 29 godzin i 49 minut. Był to łącznie 246. spacer kosmiczny w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do przygotowanego portu nadirowego w module Priczal już w marcu 2022 r. przyleci pierwszy statek. Będzie to załogowa misja Sojuz MS-21.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Roskosmos/NS

 

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Astronauci Piotr Dubrow (z góry) i Anton Szkaplerow pracujący przy module Priczal. Źródło: NASA.

 

 

Reklama