Przejdź do treści

Rozpoczęła się budowa kopuły i teleskopu ELT

Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) - wizualizacja
26 maja w Chile odbyła się uroczystość z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kopuły i głównej struktury Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Oznacza to oficjalne rozpoczęcie budowy w Chile największego teleskopu optycznego świata. Czy ten gigant pozwoli nam znaleźć inne życie we Wszechświecie?

Uroczystość miała odbyć się na szczycie Cerro Armazones, na którym będzie zbudowany teleskop, ale z powodu silnych wiatrów zmieniono miejsce na położone niedaleko Obserwatorium Paranal.

W trakcie uroczystości m.in. zaplombowano kapsułę czasu przygotowaną przez ESO. Włożone do niej plakat ze zdjęciami obecnych pracowników ESO oraz książkę z opisem naukowych celów dla teleskopu. Okładkę kapsuły stanowi sześciokąt wykonany ze szklanej ceramiki Zerodur (takiej samej, jaka jest używana do odlewania zwierciadeł teleskopów), jako model w skali z jeden do pięciu jednego z segmentów zwierciadła głównego ELT. Na wierzchu jest wizerunek teleskopu oraz flagi krajów członkowskich, w tym polska.

W uroczystości wzięła udział Michelle Bachelet Jeria - Prezydent Chile, Tim de Zeuuw - Dyrektor Generalny ESO, a także przedstawiciele chilijskiego rządu, krajów członkowskich ESO, pracownicy ESO oraz firm biorących udział w budowie ELT, a także dziennikarze z Chile i z innych krajów.

Wcześniej została wykonana droga dojazdowa na szczyt Cerro Armazones oraz wysadzono i wyrównano wierzchołek, aby można było zacząć budowę kopuły.

Extremely Large Telescope (ELT), czyli Ekstremalnie Wielki Teleskop, ma mieć 39 metrów średnicy. Oznacza to, że kilkakrotnie przewyższy rozmiarami zwierciadła głównego największe obecnie działające teleskopy. Będzie też większy od innych gigantycznych teleskopów aktualnie konstruowanych (TMT, GMT i LSST). Dlatego ESO używa w kontekście teleskopu ELT określenia, że będzie to "największe oko świata na niebo". Kopuła teleskopu będzie ważyć 5000 ton, a montaż i główna struktura razem 3000 ton. To największe w historii konstrukcje budowane dla teleskopów optycznych.

ELT ma uzyskać pierwsze światło w 2024 roku, a jego pierwsza generacja instrumentów naukowych zacznie właściwą pracę rok później.

Podczas przemówienia inauguracyjnego Dyrektor Generalny ESO wyraził nadzieję, że ELT pomoże w odnalezieniu innego życia we Wszechświecie.

Więcej informacji:


Na ilustracji:
Artystyczna wizualizacja pokazuje nocny widok Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) w trakcie pracy na Cerro Armazones w północnym Chile. Pokazano użycie laserów do wytwarzania sztucznych gwiazd porównania wysoko w atmosferze. Źródło: ESO/L. Calçada.Reklama