Przejdź do treści

Rozpoczęło się odliczanie do startu misji Artemis 1

sls

Zegar odliczania do pierwszej misji programu Artemis ruszył 27 sierpnia o 16.23 czasu polskiego. Od tego momentu rozpoczyna się ściśle określona sekwencja procedur, która ma zakończyć się pierwszym startem rakiety Space Launch System już 29 sierpnia!

Już 29 sierpnia 2022 r. planowany jest start misji Artemis 1. W locie tym zadebiutuje superciężka rakieta NASA SLS, która wyniesie statek Orion w lot w stronę Księżyca. Rakieta SLS została wyprowadzona na stanowisko startowe 17 sierpnia. Od tego czasu trwają ostatnie przygotowania do jej pierwszego lotu.

Zwieńczeniem tych przygotowań jest rozpoczęcie odliczania do startu misji. Okno startowe, w które celuje zespół misji rozpoczyna się 29 sierpnia o 14.33 i trwa przed 2 godziny. Procedurę odliczania do startu w tym czasie trzeba było rozpocząć 46 godzin i 40 minut przed planowanym startem.
 


Więcej: Wszystko, co musisz wiedzieć o misji księżycowej Artemis 1Tak też się stało i 27 sierpnia o 15.53 czasu polskiego nastąpiło wezwanie pierwszej zmiany zespołu kontrolującego start do konsol w centrum kontroli na terenie kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie. Już 30 minut po wezwaniu, czyli 46 godzin i 10 minut do startu oficjalnie rozpoczęło się odliczanie do misji. W ramach odliczania stopniowo przygotowywana do startu będzie rakieta SLS, statek Orion i infrastruktura naziemna.


Obecny status przygotowań

W ostatnich dniach poprzedzających odliczanie udało się przeprowadzić pozytywnie przegląd przygotowań do lotu Flight Readiness Review. W statku Orion umieszczono ostatnie eksperymenty i usunięto niepotrzebne już elementy, które pomagały podczas przygotowań.

Podczas konferencji po rozpoczęciu odliczania NASA poinformowała, że w trakcie spotkania managerów dyskutowano jedynie problem z systemem komunikacyjnym, który wymagał zmian w pewnych procedurach. Nie powinno to jednak wpłynąć na odliczanie. Dyrektor startu poinformowała, że nie występują w tej chwili żadne poważne problemy, które wymagałyby odwołania odliczania.

27 sierpnia prognozy pogody dają 70% szans na sprzyjające warunki do przeprowadzenia startu rakiety.

sls


Jak będzie wyglądać odliczanie?

Pierwszym krokiem odliczania było rozpoczęcie uzupełniania wody w zbiornikach, które są wykorzystywane przez system tłumiący drgania powodowane przez fale akustyczne, generowane na wyrzutni podczas startu rakiety. Aktywację przechodzą też systemy naziemne odpowiadające za tankowanie rakiety.

W pierwszym dniu odliczania uruchomiona zostanie awionika rakiety i statku Orion oraz doładowane akumulatory w poszczególnych częściach rakiety i w samym statku Orion. Bardziej intensywny czas odliczania przypadnie na około 12 godzin przed startem. Wtedy wyrzutnię opuści już niekrytyczny personel naziemny.

W dniu startu, niecałe 10 godzin przed planowanym lotem (czyli 29 sierpnia około 4 rano czasu polskiego) zespół misji zagłosuje ws. rozpoczęcia procedury tankowania rakiety - wynik głosowania zależeć będzie od tego czy wystąpią problemy techniczne i czy prognozowana pogoda zezwoli na start w tym dniu. Tankowanie zacznie się od Głównego Członu około 7 godzin i 20 minut przed startem. 4 godziny i 45 minut przed startem do procedury tankowania dołączy górny człon ICPS.
 


Przeczytaj szczegółowy harmonogram odliczania do startu misji Artemis 140 minut przed planowanym startem licznik odliczania zostanie planowo wstrzymany na czasie T-10 minut. Wtedy zespoły rakiety, statku i infrastruktury naziemnej zagłosują za kontynuowaniem przygotowań do lotu. Jeżeli misja dostanie zielone światło, to 10 minut przed startem licznik zostanie wznowiony i rozpocznie się procedura ostatecznego odliczania (tzw. Terminal Count).

 

 

Na podstawie: NASA

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta SLS na stanowisku startowym podczas przygotowań do startu Artemis 1. Źródło: NASA.

 

Reklama