Przejdź do treści

Rozpoczęto negocjacje w sprawie wyboru lokalizacji Obserwatorium CTA

Delekaci z 12 krajów biorący udział w negocjacjach w sprawie wyboru lokalizacji dla Obserwatorium CTA.

10 kwietnia 2014 roku delegaci z 12 krajów, w tym z Polski, rozpoczęli negocjacje dotyczące wyboru lokalizacji dla Obserwatorium CTA. Rozmowy prowadzone są podczas wiosennego spotkania Współpracy CTA w Monachium.

CTA (ang. The Cherenkov Telescope Array) to olbrzymie naziemne obserwatorium promieniowania gamma wysokich i najwyższych energii. Będzie następcą aktualnie działających projektów takich jak H.E.S.S., MAGIC czy VERITAS.   Obserwatorium zbudowane zostanie na obu półkulach.  Ponad 100 teleskopów trzech różnych typów, wykorzystujących technikę obserwacji opartą na rejestracji promieniowania Czerenkowa, będzie prowadzić obserwacje w zakresie energetycznym od około 20 GeV do znacznie  ponad 100 TeV.

Obserwatorium zostanie zbudowane na obu półkulach, tak by umożliwić pokrycie całego nieba. 10 kwietnia delegaci z 12 krajów debatowali na temat wyboru lokalizacji dla obserwatorium.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Argentyny, Brazylii, Francji, Niemiec, Włoch, Namibii, Polski, Hiszpanii, Południowej Afryki oraz Wielkiej Brytanii. Zadecydowano, na podstawie wymaganej 75% większości głosów, że rozpoczną się rozmowy dotyczące dwóch miejsc-kandydatów dla lokalizacji południowej: Namibii oraz Chile. Na trzeciej pozycji w rankingu południowych lokalizacji uplasowała się Argentyna.
Po zakończeniu rozmów, pod koniec 2014 roku, zostanie wybrane jedno miejsce. Będzie to bardzo ważny etap w realizacji projektu.

W kwestii północnej części obserwatorium rozważane są obszary w Meksyku, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki. Decyzja w sprawie północnej lokalizacji ma zapaść, tak szybko jak to możliwe.

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | https://portal.cta-observatory.org/

Na zdjęciu: Delekaci z 12 krajów biorący udział w negocjacjach w sprawie wyboru lokalizacji dla Obserwatorium CTA.

Reklama