Przejdź do treści

Rozpoczyna się "100 Godzin Astronomii" w Polsce

IAU logo

Z okazji setnej rocznicy istnienia Międzynarodowej Unia Astronomicznej w dniach 10 do 13 stycznia 2019 r. na całym świecie odbędą się liczne imprezy związane z astronomią i jej popularyzacją. Przygotowaliśmy specjalną listę pikników astronomicznych i innych wydarzeń odbywających się w tych dniach w Polsce.

Obchody stulecia istnienia IAU rozpoczną się globalnym piknikiem astronomicznym o nazwie 100 Hours of Astronomy (100 godzin astronomii 2.0), który odbędzie się od 10 do 13 stycznia 2019 r. W ramach trwającego cztery dni i trzy noce wydarzenia zapraszamy miłośników astronomii, astronomów zawodowych i całe społeczeństwo do podzielenia się swoją wiedzą i entuzjazmem dla astronomii. Aktualnie zarejestrowanych jest ponad 250 wydarzeń w 50 różnych krajach (więcej tutaj).

 

Również w Polsce czeka nas w tych dniach sporo atrakcji astronomicznych:

  • W Gdańsku Centrum Hevelianum w dniu 12 stycznia 2019 organizuje otwarte pokazy nieba "Niebo Heweliusza" (uzależnione od pogody, w planie m. in. obserwacje Księżyca, Marsa i Plejad). Więcej informacji.
  • Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne z siedzibą w Olsztynie zaprasza już w najbliższy czwartek oraz w sobotę na obserwacje, zwiedzanie i pokazy nieba. W dniu 11 stycznia (piątek) zorganizowany będzie z kolei wykład specjalny w kopule planetarium, zatytułowany "Yearly astronomical calendar for 2019" ("Roczny kalendarz astronomiczny 2019). W przypadku sprzyjającej pogody tuż po nim odbędą się również obserwacje nieba z udziałem teleskopów. Więcej informacji.
  • Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprasza na edycję specjalną imprezy naukowej "Wieczór z gwiazdami" - w piątek 11 stycznia. W planach są dwa wykłady (tematyka to "Wszechświat niewidziany gołym okiem" oraz "Jak umierają gwiazdy"), zwiedzanie obserwatorium, prezentacja instrumentów astronomicznych oraz obserwacje nieba za pomocą teleskopu Maksutow. Są jeszcze wolne miejsca.
  • W Niepołomicach k. Krakowa Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. K. Kordylewskiego zaprasza w dniach 10 a 13 stycznia. W programie: specjalne seanse w Planetarium, pokazy nieba (przy dobrej pogodzie), teleskopowe obserwacje Słońca i seria prezentacji popularnonaukowych. Więcej informacji, harmonogram i możliwość rejestracji tutaj.

 

Warto dodać, że inne imprezy i pokazy związane z astronomią w Polsce zaplanowano, także na późniejsze miesiące tego roku.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: IAU/OAUJ/MOA/OPOA

Reklama