Przejdź do treści

Satelita badania oceanów Haiyang 2C na orbicie

img

Z kosmodromu Jiuquan w północnych Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 4B umieszczając na orbicie satelitę oceanograficznego Haiyang 2C.

Start miał miejsce 21 września o 7.40 czasu polskiego. Lot trzystopniowej rakiety nośnej przebiegł pomyślnie i ładunek został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej o inklinacji 66 stopni.

Haiyang 2 to program chińskich satelitów oceanograficznych drugiej generacji. Wysłany w poniedziałek statek Haiyang 2C został wyposażony w radar do pomiarów topograficznych (wysokość fal, prędkości wiatrów), instrument DORIS to dopplerowskiej orbitografii (pozycjonowanie satelity na orbicie używając efektu Dopplera), lustra LRA do orbitografii, radiometr mikrofalowy do pomiarów temperatury oraz skaterometr do oceny prędkości i kierunku wiatru. Dodatkowo na satelicie znalazły się też urządzenia do identyfikacji statków morskich.

Poprzednie satelity serii 2 były wysyłane w 2011 r. (2A) oraz w 2018 roku (2B). Kolejny satelita tej serii (2D) ma zostać wysłany w 2021 roku Chiny wysłały swojego pierwszego satelitę do pomiarów oceanów w 2002 roku.

Na dolnym stopniu rakiety Długi Marsz 4B umieszczono w tym starcie cztery lotki kratownicowe do eksperymentów z kierowanym powrotem stopnia po odrzuceniu. Dolne stopnie chińskich rakiet startujące z najstarszych portów kosmicznych spadają często w pobliżu siedzib ludzkich. Powodem jest ich lokalizacja wewnątrz kontynentu, podyktowana historycznie potrzebami strategicznymi.

 

Na podstawie: NSF/SN

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4B startująca z satelitą Haiyang 2C. Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua.

 


 

Reklama